28.05.2014, 10:03 | czytano: 530

III Festyn Zdrowia w Zespole Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku n. Dunajcem (zdjecia)

arch. szkoły
21 maja w ZSZiP zorganizowano III Festyn Zdrowia. Przedsięwzięcie było realizowane w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego pt. „Czas na zdrowie”. Głównym celem Festynu Zdrowia jest popularyzacja idei zdrowego stylu życia, a szczególnie zdrowego odżywiania, żywności ekologicznej oraz aktywności fizycznej. Współcześnie bowiem obserwujemy niepokojące tendencje wzrostu zaburzeń zdrowotnych spowodowane korzystaniem z udogodnień cywilizacyjnych.
Do realizacji projektu została powołana grupa 10 uczniów pod nazwą „Zdrowy Zespół” pod kierunkiem opiekuna - p. Małgorzaty Hryc.
Podczas imprezy Zdrowy Zespół uświadamiał ogromną rolę sposobu odżywiania w życiu każdego człowieka, jego wpływ na nasze zdrowie i funkcjonowanie. Wiedza zdobyta w czasie realizacji projektu nt. zasad funkcjonowania organizmu pozwoli każdemu na dokonywanie świadomych wyborów służących zdrowiu. Trudno bowiem we współczesnym świecie odróżnić wartościowe produkty od reklamowanych nowinek zaburzających naturalne mechanizmy organizmu.

W Festynie brali udział uczniowie naszej szkoły oraz szkół ze Szczawnicy i Krościenka: SP nr 1 im. Henryka Sienkiewicza, SP nr 1 im A. Mickiewicza, Gimnazjum im. ks. prof. J. Tischnera, Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II oraz VI Gimnazjum Małopolskiego Centrum Edukacji.

Przygotowany program obfitował w wiele atrakcji, przygotowanych przez nauczycieli i uczniów ZSZiP. Jedna z sal lekcyjnych została przeobrażona w salę kinową, w której odbywał się pokaz filmów pt. „Śmietnik w mojej głowie”. W ciekawy i przystępny sposób przybliżał on problematykę właściwego odżywiania. W pracowni technologii gastronomicznej przygotowany był eko-poczęstunek: dipy warzywne z dodatkami, crunchy owsiano-owocowe z miodem i jogurtami, naleśniki z mąki razowej, szaszłyki owocowe z sosami, soki owocowe i ziołowe, koreczki warzywne, ciasteczka dietetyczne. Przygotowane również były stanowiska konsultacyjne i oferujące porady dotyczące zdrowego odżywiania i odchudzania. Można było obalić powszechne mity dotyczące odchudzania, obliczyć indywidualne dobowe zapotrzebowanie na podstawowe składniki odżywcze oraz poznać złote zasady żywieniowe. W pracowni informatycznej odbywała się zmagania „Turnieju wiedzy o żywieniu i aktywności sportowej” a zwycięskie zespół zostały uhonorowane pamiątkowym dyplomem i nagrodą w postaci owocowego szampana. Wszyscy zainteresowani wpływem odżywiania na urodę mogli w specjalistycznej pracowni kosmetycznej uzyskać informacje na ten temat od słuchaczek II roku Szkoły Policealnej dla Dorosłych - Technikum Usług Kosmetycznych. Ochotnicy mogli skorzystać także z zabiegów upiększających - masażu twarzy, makijażu codziennego lub wieczorowego, masażu dłoni.

Tego dnia nie mogło również zabraknąć promocji aktywności fizycznej jako ważnego elementu utrzymania zdrowia. Młodzież wraz z opiekunami wzięła udział w grach i zabawach sportowych, ubiegając się tym samym o tytuł „Najlepiej wysportowanej klasy”. Wszystkie konkurencje były powodem do dobrej zabawy i integracji zespołów klasowych. Zwycięskie drużyny oprócz dyplomów zdobyły również nagrody w postaci „Bomby witaminowej” składającej się ze świeżych owoców.
Do wypełnienia programu III Festynu Zdrowia przyczynili się również studenci PPWSZ z Nowego Targu wraz z opiekunem, prezentując i ucząc sposobów udzielania I pomocy oraz ratowania zdrowia i życia w sytuacjach nagłych, mogących przydarzyć się na co dzień, takich jak na przykład zadławienie.
III Festyn Zdrowia minął pod znakiem wielu atrakcji i dobrej zabawy. Przyjęte cele propagowane były w sposób ciekawy i przystępny dla dzieci i młodzieży a przybyli do nas goście, żegnając się, zadeklarowali chęć uczestnictwa w Festynie za rok!

źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl