29.05.2014, 23:33 | czytano: 1993

I Szkolny Festiwal Nauki (zdjęcia)

arch. szkoły
W Zespole Szkół we Frydmanie zorganizowany został I Szkolny Festiwal Nauki. Wzięły w nim udział wszystkie klasy gimnazjalne, podstawówka (4-6) oraz zerówka. Gospodarzami była klasa III gimnazjum wraz z wychowawczynią i pomysłodawczynią Agnieszką Klocek.
Oto relacja uczennicy - Anny Madeja:
Ten niezwykły dzień zaczęliśmy od prezentacji pracy "Losy naszych absolwentów w ciągu ostatnich 7 lat". Autorami byli uczniowie klasy II gimnazjum: Paulina Ferko, Marcin Habieda, Joanna Milaniak, Dominika Dudas, Marta Pawlik, Szymon Horniczak, Karolina Klimczak a nauczycielem prowadzącym pani Małgorzata Wojtaszek.

Festiwal odbył się na sali gimnastycznej. Na początku uczniowie kolejnych klas obejrzeli trzy krótkie prezentacje: "Benjamin Franklin i jego błyskawice", "Ciekawe życie śnieżynki", "Sławni fizycy i ich odkrycia" wykonane przez uczennice klasy III gimnazjum. Po czym uczniowie wzięli udział w quizie związanym z powyższymi tematami. Za zajęcie pierwszego i drugiego miejsca były nagrody rzeczowe.

Zwycięzcami zostali:
KLASA IV
1.Kuba Myśliwiec
2.Urszula Kawa
KLASA V
1.Marta Jurgowska
2.Maria Myśliwiec
KLASA VI
1.Grzegorz Brynczka
2.Marcin Bigos
KLASA I GIMNAZJUM
1.Maciek Horniczak
2.Sebastian Milaniak
KLASA II GIMNAZJUM
1.Dominika Dudas
2.Leszek Ferko i Kacper Rusin

Po rozdaniu nagród uczniowie uczestniczyli w jednym wspólnym doświadczeniu: jajko w butelce. Natomiast później każdy indywidualnie mógł podchodzić do stolików i nie tylko obserwować, ale przede wszystkim aktywnie uczestniczyć w wybranych przez siebie doświadczeniach. Młodzież miała możliwość dotknąć i zobaczyć wszystko z bliska. W eksperymentatorów bawili się: Mateusz Myśliwiec, Szymon Kutarnia, Kazimiera Turkot, Ewa Węgrzyn, Daniel Wojtanek, Bolesław Markowicz, Sebastian Gałowicz, Aleksandra Prelich, Aleksandra Domijan, Paweł Pisarczyk i Paweł Prelich. Dzięki nim mogliśmy zobaczyć m.in.:
- czarną dziurę
- ciecz nienewtonowską
- tęczę w mleku
- jajo w butelce
- ogień w butelce
- lód w 30 sekund
- odporność na ogień
- ocean w butelce
- napięcie powierzchniowe
- rozpuszczenie styropianu
- poduszkowiec
- nurek Kartezjusza
- eko-łódkę
- wystrzałowe pepsi.

Dodatkowo na ścianach wisiały plakaty (wykonane przez uczniów klasy III gimnazjum): "Najważniejsze wydarzenia fizyczne na osi czasu", "Życiorys Alberta Einsteina" oraz "Jednostki miar i wag na mapie świata", z którymi każdy mógł się zapoznać.
Najbardziej rozpoznawaną przez uczniów postacią był Albert Einstein oraz Maria Skłodowska-Curie. Doświadczenie, które przypadło do gustu i zostawało wielokrotnie wykonywane to "ciecz nienewtonowska". Mamy nadzieję, że dzięki temu festiwalowi uczniowie zrozumieli, że fizyki wcale nie trzeba się bać oraz że przez zabawę można się wiele nauczyć. Już teraz bardzo duża liczba osób zadeklarowała, że w przyszłym roku również weźmie udział w tym przedsięwzięciu i dołączy do grona organizatorów. Trzymamy za słowo!

W trakcie festiwalu została wręczona nagroda dla Izabeli Brynczki z klasy III gimnazjum za zajęcie I miejsca w konkursie fizycznym: "Fizyka w kadrze".

źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl