02.06.2014, 10:09 | czytano: 363

Fascynujący świat wiedzy, czyli Wieczór Nauki

"Nauka jest zbiorem wypróbowanych przepisów" - stwierdził niegdyś Paul Valéry. Ta myśl stała się niemalże hasłem przewodnim piątkowego Wieczoru Nauki, który już po raz drugi odbył się w Zespole Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku nad Dunajcem.
W przesłanej relacji czytamy:
Owszem, mieliśmy wówczas do czynienia z wieloma sprawdzonymi przepisami, ale efekt wielokrotnie zaskakiwał. Taki był jednak cel tejże imprezy. Połączenie nauki z zabawą miało przynosić zaskakujące, oryginalne rozwiązania.
Głównymi aktorami byli oczywiście nasi uczniowie, którzy wielokrotnie zapraszali przybyłych gości do wspólnego wykonywania doświadczeń. Było to okazją do świetnej zabawy i rozwijającej umysł przygody.
Wieczór Nauki obejmował różne branże.

Do świata fascynujących eksperymentów zapraszali gości pasjonaci biologii i chemii. Odwiedzający tę część naszej Szkoły mogli się przekonać jak wywołać burzę w probówce i jak wytworzyć niepalący się papier. Zaprezentowana została także widowiskowa produkcja tlenu, wodoru, a nawet srebra! Zainteresowani powstawaniem zjawisk atmosferycznych mogli się dowiedzieć jak powstają kwaśne deszcze i jak szkodliwy wpływ wywierają one na środowisko. Podczas zajęć o charakterze warsztatowym uczestnicy wspólnie z prowadzącymi mogli przeprowadzić doświadczenia, za sprawą których uchylony został rąbek tajemnicy życia, świata i nauki.

Świat nauk przyrodniczych reprezentowała także inna dziedzina, a mianowicie geografia. Tutaj można było uzyskać odpowiedzi na szereg intrygujących pytań, m.in. Ile ważysz na księżycu? oraz Jak mierzy się wiek ludzi na innych planetach? Historię Ziemi poznawano w niezwykle oryginalny sposób - układając prakontynent o nazwie Pangea. Można było także dotknąć prawdziwego meteorytu, a nawet sprowokować wybuch wulkanu! To nie jedyne przyrodnicze ciekawostki. Skamieniałości przewodnie ery paleozoicznej i mezozoicznej były kolejnym eksponatem, który podziwiali przybyli goście. Nie mogło oczywiście zabraknąć elementów kultury lokalnej. W tym roku prezentowane były atrakcje turystyczne Krośnicy.

W Wieczór Nauki przekraczamy bramy krainy wiedzy pełnej szerokich możliwości i wrażeń. W jaki sposób? Może przez kuchenne rewolucje, latające rodzynki czy tęczowe mleko? A może przez zapoznawanie się z najdroższymi produktami świata?

Te i inne atrakcje czekały na przybyłych w strefie gastronoma. W tym miejscu można było realizować fantazje kulinarne i wywołać np. tęczę w kuchni… Ruchome piaski, stworzenie świeczki z pomarańczy czy gra na kieliszkach to kolejne ciekawe doświadczenia, z którymi można było się zetknąć. Spragnieni mocniejszych wrażeń obserwowali także wywoływanie… tornada w butelce.
Na zakończenie strefa informatyka. Sale z tej dziedziny nauki zostały opanowane przez nolify grające w League of Legends oraz pancerniaków rywalizujących w World of Tanks. Na miłośników spalin i wysokich obrotów czekały zmagania w Colina McRae. Wyczuwalna stała się nawet atmosfera zbliżającego się mundialu, przybyłym gościom zaoferowano grę w FiFę.

Za nami kolejny Wieczór Nauki. Fascynujący świat wiedzy jak co roku przyciągnął sporą grupę zainteresowanych. To dowód na to, że nauka czasem błędnie kojarzy się z nudą albo przymusem. To przecież wiele dziedzin, które kryją w sobie równie wiele zagadek. Z niektórymi z nich z sukcesem zmierzyli się nasi uczniowie, dla których w tym miejscu należą się ogromne słowa uznania. Zdobytą w naszej szkole wiedzę potrafili wykorzystać w niezwykły sposób. To także zasługa pracujących w szkole nauczycieli – pasjonatów swoich dziedzin.

Wszystkim składamy więc podziękowania za ukazanie tajemniczego świata nauki w tak niezwykły sposób. Mamy nadzieję, że równie oryginalnych pomysłów nie zabraknie w przyszłym roku.

źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl