17.06.2014, 23:31 | czytano: 2374

I Podhalański Konkurs Czytelniczy Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej (zdjęcia)

CZARNY DUNAJEC. W Publicznym Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi SPSK w Czarnym Dunajcu odbył się I Podhalański Konkurs Czytelniczy Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej "Góralskie cytanie".Gala finałowa konkursu odbyła się w Podhalańskiej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu.
Organizatorami konkursu byli: Instytut Humanistyczny Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Gminny Zespół Oświatowy w Czarnym Dunajcu, Centrum Kultury i Promocji w Czarnym Dunajcu oraz Publiczne Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi SPSK w Czarnym Dunajcu.
Honorowy patronat nad konkursem objęli: Małopolski Kurator Oświaty, Wójt Gminy Czarny Dunajec, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, Prezes Związku Podhalan. Celem konkursu było kształcenie ku wartościom konstytuującym kulturowe dziedzictwo regionalne i narodowe, przeciwdziałanie procesowi zanikania więzi międzypokoleniowej oraz stereotypizacji kultury ludowej, ukształtowanie nawyków czytelniczych (kształtowanie świadomego odbiorcy literatury regionalnej), kultywacja gwary podhalańskiej, wsparcie edukacji polonistycznej ucznia szkoły podstawowej i gimnazjalnej w zakresie pracy z tekstem oraz czytania ze zrozumieniem.

W konkursie wzięli udział uczniowie z następujących szkół: Zespół Szkół w Piekielniku, Szkoła Podstawowa nr 2 i Gimnazjum Integracyjne SPSK w Czerwiennem oraz Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy SPSK – Czerwienne, Szkoła Podstawowa w Krauszowie, Szkoła Podstawowa w Nowym Targu, Szkoła Podstawowa w Podczerwonem, Zespół Szkół Podstawowej i Gimnazjum w Maruszynie Górnej, Szkoła Podstawowa w Pieniążkowicach, Szkoła Podstawowa w Odrowążu, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum nr 2 w Cichem, Szkoła Podstawowa nr 1 SPSK w Starem Bystrem, Szkoła Podstawowa nr 1 w Czerwiennem, Zespół Szkół Podstawowej i Gimnazjum w Ratułowie, Zespół Szkół Podstawowej i Gimnazjum w Białym Dunajcu, Szkoła Podstawowa w Chochołowie, Szkoła Podstawowa nr 1 w Rzepiskach, Zespół Szkół Podstawowej i Gimnazjum nr 1 Cichem, Szkoła Podstawowa w Podszklu, Szkoła Podstawowa w Obidowej, Gimnazjum w Załucznem, Gimnazjum nr 3 w Ochotnicy Górnej, Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi SPSK w Czarnym Dunajcu, Szkoła Podstawowa nr 3 w Cichem.

Zmagania uczestników oceniało jury w składzie: Wanda Szado – Kudasikowa, Renata Zięba, Aniela Kasiniak (przesłuchania uczestników z klas I-III SP), Barbara Zgama, Józefa Kolbrecka, Ewa Iwulska (przesłuchania uczestników z klas IV-VI SP) Anna Mlekodaj, Roman Dzioboń, Ewa Kolbrecka (przesłuchania uczestników z klas I-III gimnazjum), Anna Słodyczka, Krystyna Rychtarczyk – Szczypta (szkoły ponadgimnazjalne). W ramach zadań konkursowych na etapie rejonowym uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej głośno czytali fragment wybranego losowo opowiadania, następnie opowiadali o zilustrowanej na obrazku przygodzie „Misiocka”, głównego bohatera opowiadań z części „Lo dzieci”, a na koniec Komisja zadawała jedno pytanie diagnozujące poziom zrozumienia przeczytanego tekstu. Uczniowie z klas IV- VI szkoły podstawowej głośno czytali wskazany przez jury fragment opowiadania, następnie opowiadali jego treść gwarą oraz odpowiadali na pytania, dotyczące zrozumienia przeczytanego tekstu (polszczyzną ogólną). Z kolei uczniowie z klas I-III gimnazjum rozwiązywali, wzorowany na testach kompetencji test, badający znajomość treści wskazanej lektury i poziom jej zrozumienia, a następnie głośno czytali wskazany przez jury fragment opowiadania, który należało również zinterpretować.

Ostatnim zadaniem konkursowym była swobodna wypowiedź uczestnika na temat literatury regionalnej, jej twórców, roli i znaczenia. Zadania konkursowe dla uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych były tego samego typu co w przypadku gimnazjum, jednak o zwiększonym stopniu trudności.

Konkurs rozpoczął się w sali gimnastycznej, gdzie dyrektor Teresa Dziwisz przywitała wszystkich 79 uczestników wraz z opiekunami oraz zaprosiła na galę finałową konkursu do auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Otwarcie konkursu uświetnił występ uczniów ze Szkoły Specjalnej Przysposabiajacej do Pracy SPSK w Czerwiennem, którzy przygotowali przedstawienie „O Zwyrtale Muzykancie”. Z kolei uczniowie i nauczyciele Liceum zadbali o odpowiedni wystrój sal, wprowadzający w klimat kultury góralskiej. Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom oraz książkę i długopis. Natomiast wyniki konkursu literackiego i plastycznego zostały ogłoszone podczas uroczystego finału, który miał miejsce 13 czerwca w auli PPWSZ w Nowym Targu. Galę finałową poprowadził Stanisław Bukowski – muzykant i dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Czarnym Dunajcu oraz Renata Zięba – regionalistka, instruktor zespołu regionalnego oraz pracownik Centrum Kultury i Promocji w Czarnym Dunajcu.

Bożena Bryl – dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Targu omówiła działalność regionalną prowadzoną przez Małopolskie Kuratorium Oświaty, natomiast Anna Słodyczka - dyrektor Gminnego Zespołu Oświatowego w Czarnym Dunajcu - cele konkursu oraz jego przebieg. W części artystycznej finału wystąpił zespół „Serdocki” z Podszkla oraz zespół „Zeleźnica” z Pieniążkowic. Nie mogło zabraknąć wystąpienia dr Anny Mlekodaj (pracownika Instytutu Humanistycznego PPWSZ w Nowym Targu, autorki „Góralskiej czytanki”), która wypowiedziała się na temat wartości literatury regionalnej dla poznania dziedzictwa kulturowego Małej Ojczyzny.

W trakcie uroczystości finałowej mogliśmy raz jeszcze wsłuchać się w wybrane opowieści zamieszczone w „Góralskiej czytance”, które wzorcowo przeczytali finaliści konkursu. Była to również okazja do poćwiczenia słuchania ze zrozumieniem, ponieważ organizatorzy przewidzieli krótki konkurs z nagrodami dla publiczności. Na koniec prowadzący zaprosili przedstawicieli organizatorów konkursu oraz przedstawicieli instytucji, które objęły patronat do wręczenia nagród laureatom I Podhalańskiego Konkursu Czytelniczego Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej „Góralskie cytanie”.
Wyniki konkursu:
Konkurs czytelniczy
kategoria wiekowa klasy: I-III SP czytanie:
1. Krystian Mrugała - Szkoła Podstawowa nr 3 w Cichem II kl. SP
2. Rita Tylka – Zespół Szkół Podstawowej i Gimnazjum w Ratułowie, III kl. SP
3. Jakub Majek - Szkoła Podstawowa i Gimnazjum, nr 2 im. JP II w Cichem, III kl.
3. Martyna Łabuda - Szkoła Podstawowa w Pieniążkowicach, II kl.
Wyróżnienia:
1. Maria Długopolska - Szkoła Podstawowa im. Św. S. Kostki w Krauszowie, III kl.
2. Karolina Karcz - Szkoła Podstawowa w Podczerwonem, III kl.
3. Paweł Szczechowicz - Szkoła Podstawowa w Chochołowie II kl.

Kategoria wiekowa klasy IV-VI czytanie
1. Anna Pilch - Szkoła Podstawowa w Chochołowie, VI kl
2. Małgorzata Szymusiak - Szkoła Podstawowa w Odrowążu, V kl
3. Jolanta Gałdyniak - Szkoła Podstawowa nr 1 w Rzepiskach, V kl
Wyróżnienie: Szymon Wyrostek - Zespół Szkół Podstawowej i Gimnazjum nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Cichem, V klasa
Kategoria wiekowa klasy I-III Gimnazjum
1. Anna Gal - Gimnazjum w Załucznem, III gimn
2. Gabriela Gacek - Szkoła Podstawowa i Gimnazjum, nr 2 im. JP II w Cichem, III gimn
3. Agnieszka Bryja - Publiczne Gimnazjum SPSK im. S. Biskupa i Męczennika w Starem Bystrem, II gimn
Wyróżnienia:
1. Jakub Kois - Zespół Szkół Podstawowej i Gimnazjum w Ratułowie I gimn
2. Kamil Chlebek- Gimnazjum Nr 3 w Ochotnicy Górnej, II gimn
3. Ewelina Bafia - Katolickie Gimnazjum Integracyjne SPSK w Czerwiennem, I gimn

Szkoły ponadgimnazjalne:
1. Monika Miętus - Publiczne Liceum Ogólnokształcące SPSK w Czarnym Dunajcu, I LO
1. Piotr Garaj - Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy SPSK, II PDP
2. Anna Gal - Publiczne Liceum Ogólnokształcące SPSK w Czarnym Dunajcu, I LO

Konkurs plastyczny
kategoria wiekowa klasy I-III SP:
1. Agnieszka Siuty - Szkoła Podstawowa nr 4 w Nowym Targu, III kl.
2. Julia Styrczula- Zespół Szkół Podstawowej i Gimnazjum w Ratułowie, III kl.
3. Alicja Kasprzak- KSP SPSK Czerwienne, III kl.
Wyróżnienia:
1. Wiktoria Garbacz – Szkoła Podstawowa w Odrowążu Podhalańskim
2. Emilia Rozwodowska – Szkoła podstawowa w Maruszynie Górnej
3. Gabriela Truty – Szkoła Podstawowa nr.4 w Nowym Targu
kategoria wiekowa klasy IV-VI
1. Karolina Czerwińska – Szkoła Podstawowa w Obidowej, V kl.
2. Sylwia Szczypta - Zespół Szkół Podstawowej i Gimnazjum w Maruszynie Górnej, IV kl.
3. Emilia Mrugała- Szkoła Podstawowa nr 1 w Czerwiennem, V kl.
Wyróżnienie: Karolina Szczęch - Szkoła Podstawowa im. Św. S. Kostki w Krauszowie VI kl.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl