16.10.2014, 19:44 | czytano: 3105

Jubileusz 110-lecia nowotarskiego I LO (zdjęcia)

NOWY TARG. Jubileusz 110-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Goszczyńskiego był dwudniowym świętem całej społeczności szkolnej, emerytowanych nauczycieli, byłych dyrektorów Liceum: Stanisława Żygadły, Wita Wójtowicza, Marii Pilch, Franciszka Janczego, absolwentów i osób zaprzyjaźnionych ze Szkołą.
Na uroczystość przybyli: przedstawiciele władz samorządowych i Małopolskiego Kuratorium Oświaty, przedstawiciele duchowieństwa, ks. kanonik Kapituły Katedralnej na Wawelu Andrzej Fryźlewicz (absolwent liceum), dyrektorzy szkół i jednostek powiatu nowotarskiego oraz przedstawiciele szkół ze Szwajcarii i Czech z którymi Liceum prowadzi wymiany językowe.
Obchody rozpoczęły się w piątek (10.10. br.) o godz. 10.00 uroczystą mszą św. w kościele NSPJ, której przewodniczył bp Jan Zając, przybyły w zastępstwie za abp Stanisława Kardynała Dziwisza Metropolitę Krakowskiego. Homilię przekazaną od ks. Kardynała odczytał ks. Ryszard Kilanowicz, katecheta pracujący w Liceum. Pozostałe części uroczystości zorganizowane były na terenie Liceum.

I tak pełna aula gości oglądnąć mogła spektakl teatralny „Jubileusz” w wykonaniu uczniów klas I-III, którym wtórowała uczniowska kapela góralska. Całość widowiska (reż. Grzegorz Klag) dopełnił oparty na kronikach szkolnych z lat 2004-2014 film „Goszczyński w meandrach pamięci”. Motywem przewodnim programu artystycznego był czas i zakotwiczone w nim życie: absolwentów i uczniów Szkoły. Sceniczna całość przypomniała zgromadzonym wydarzenia minionej dekady, sukcesy i aktywność uczniów, pozycję Szkoły w środowisku i jej charakter.

Kolejną odsłonę uroczystości tworzyły oficjalne przemówienia: powitanie przez p. dyrektor Marię Kopeć wszystkich zebranych na Jubileuszu, okolicznościowe przemówienia przybyłych gości: starosty Krzysztofa Fabera, wiceburmistrza Eugeniusza Zajączkowskiego , gratulacje składane przez p. Bożenę Bryl – dyrektora nowotarskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie, życzenia składane przez p. Beatę Tarnowską – dyrektora II LO im. Świętej Jadwigi Królowej i p. Danutę Hajnos – prezesa Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej, a także wystąpienie bpa Jana Zająca i p. Jacka Sowy – absolwenta Liceum 1965 r, dziennikarza i publicysty .

Jubileusz stał się również okazją do podsumowania pracy Liceum, które zostało wyróżnione przez Radę Powiatu Nowotarskiego Medalem Pamiątkowym Podhala za zasługi dla rozwoju regionu Podhala oraz tytułem Honorowego Ambasadora Miasta Nowy Targ przyznanego wraz ze statuetką przez Burmistrza Nowego Targu za promowanie miasta podczas 110-letniej działalności. Na tę okoliczność również Edward Siarka - poseł na Sejm RP wystosował adres okolicznościowy z gratulacjami.

Popołudniową atrakcją Obchodów była pierwsza część Koncertu Uczniów i Absolwentów (organizowała go Marta Domalik), w którym gościnnie wystąpił Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej.
Atmosferę Jubileuszu tworzyły również przygotowane przez zespół nauczycieli i uczniów wystawy tematyczne i stoiska prezentujące historię Szkoły i dokonania uczniów. Na poszczególnych piętrach Szkoły znalazły swoje miejsce następujące ekspozycje:
1) Sport w Goszczyńskim - przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego: Barbara Wcisło, Joanna Jethon-Sułowska, Piotr Jabłoński, Szymon Pohrebny i Wojciech Tischner)
2) Teodor Talowski – architekt Liceum - przygotowała Hanna Sięka
3) Wystawa książek absolwentów – przygotowała Dorota Żmuda
4) Materiały archiwalne – przygotowała Agnieszka Zamojska
5) Cinema Paradiso – dokonania teatralne uczniów Liceum przygotowała Hanna Sięka
6) Muzeum epok literackich, czyli Muzeum (nie)Oczywistości – przygotowała Maria Ciężobka
7) Wycieczki – przygotowała Maria Ciężobka
8) Wymiany językowe i kontakty zagraniczne – przygotowały: Jadwiga Leja (Niemcy), Agnieszka Paprocka-Maciaś i Ewa Komperda (Czechy i Szwajcaria).
9) stoisko autorskie p. Ludmiły Figiel i publikacje TBG
Materialnym śladem minionej dekady jest również powstała na okoliczność Jubileuszu publikacja monograficzna „ Pierwsze 10 lat drugiego stulecia Goszczyńskiego 2004-2014”, w której znalazły się następujące rozdziały: Kalendarium 2004-2014, Osiągnięcia uczniów w latach 2003/2004 -2013/2014, Najlepsi absolwenci, Zdawalność matur w latach 2004-2014, Sceny z życia teatru szkolnego, Wolontariat, Wychowanie fizyczne i sport w „Goszczyńskim”, Modernizacja, Absolwenci w latach 2004/2005 – 2013/2014, Pracownicy szkoły w latach 2004-2014.

W drugim dniu obchodów, tj. 11.10. odbyły się: druga część Koncertu Uczniów i Absolwentów oraz Turniej o Puchar 110-lecia I LO w piłce siatkowej, który zdobyli absolwenci Szkoły. Wszyscy zawodnicy zostali odznaczeni złotymi me dalami a puchar z wygrawerowanymi nazwiskami członków drużyn pozostaje wśród trofeów szkoły.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
komentarze
cezary19.10.2014, 22:40
@ inny uczeń:
Po pierwsze: niby po co miałbym tam do Goszcza przychodzić? Po co? Załóżmy że mam jedną akcję jakiejś międzynarodowej firmy czy mam w związku z tym lecieć do USA na walne zgromadzenie akcjonariuszy tej firmy? Po drugie: czy to naprawdę jest żałosne że ktoś chce wytrącić renomowaną szkołę z mroków średniowiecza i wstawić ją w 21 wiek? Po trzecie: buduję moje pojęcie o szkole na podstawie wizerunku jaki ona sam sobie kreuje w mediach, a przyznasz że jest to wizerunek mocno konserwatywny.
uczeń inny19.10.2014, 18:35
Cezary: jeszcze raz powtarzam za uczniem , przyjdź do szkoły i zobacz a nie opowiadaj bajek skoro ani razu nie byłes i nie masz pojęcia co jest w szkole:) to co usiłujesz robić jest zwyczajnie żałosne
cezary19.10.2014, 17:03
Jak sam napisałeś: "świat skręca w lewo" i oby Goszcz poszedł po rozum do głowy i nie próbował nawet blokować tego naturalnego ruchu w jakże niepożądanym dla siebie, a pożądanym przez 99% młodzieży w Polsce, kierunku. Dla wszystkich tych którzy pragnęliby żyć w średniowieczu mam bardzo smutną wiadomość: jest 21 wiek!!!
Cezaray - nie dasz rady19.10.2014, 14:29
Cezary - świat skręca w lewo i oby przyszedł PO rozum i dal się wyprowadzić na prostą....
Wiek XIX, a co w nim było złe w przeciwieństwie do bezeceństwa wieku XXI ?
Też jestem absolwentem i uważam że szkoła nasza ma dać możliwość poznania i lewe i prawej strony piekła, a drogę go Nieba niech każdy samodzielnie określi....
Chwała nauczycielom, Chwała Goszczyńskiemu, Chwała Polsce !
Absolwent18.10.2014, 20:09
A ja widzę na zdjęciu Radną Wojdyła a nie jest absolwentką LO czy wypada tak wszędzie się wciskać w kampanii wyborczej?
cezary17.10.2014, 20:36
@ uczeń I LO:
Oczywiście że Liceum Goszczyńskiego jest najlepszą i najbardziej renomowaną szkołą średnią na Podhalu i z pewnością same obchody jak i program artystyczny były na bardzo wysokim poziomie - ja tego nie kwestionuję. Chodziło mi tylko o wskazanie konieczności trzymania się przysłowiowego środeczka drogi, gdyż nie da się nie zauważyć że szkoła ta za bardzo skręca w prawo. Jako uczeń 21-ego wieku sam widzisz że świat generalnie to jednak w nieco innym (oględnie mówiąc) kierunku podąża. Dobrze się wsłuchajcie w to co mówią Wam Szwajcarzy i Czesi. Naprawdę, nie samą tradycją człowiek żyje.
uczeń I LO17.10.2014, 10:17
Cezary: przyjdź do szkoły chociaż raz, bo stale krytykujesz ale z tego widać że nie byłeś ani razu, zobacz program artystyczny, zobacz szkołę, zobacz wystawy zobacz kawałek życia szkoły a potem pisz:); pozdrawiam
cezary16.10.2014, 23:29
Gratulacje dla szkoły, bo tradycje ma i to trzeba uszanować. Jednak poeta pisał że "z młodymi trzeba naprzód iść, po życie sięgać nowe". Po przeczytaniu informacji o jubileuszu odnosi się wrażenie że najważniejsze było kto napisał homilię (słynący z "lotnego" umysłu Kardynał), kto tę jego homilię odczytał (katecheta), no i że zjawił się ks. kanonik z Wawelu w osobie absolwenta liceum (proszę mnie poprawić jeśli się mylę: czy ks. Andrzej Fryźlewicz to jest brat obecnego burmistrza, tak czy nie?). Jeśli ktoś szukał matecznika neokonserwatyzmu na Podhalu to go znalazł na tej imprezie; świat poszedł naprzód, globalizacja, era szerokopasmowego Internetu, światłowody i smartfony, ale nie w Mieście i nie w Goszczu. Relacja ocieka atmosferą 19-tego wieku - czy dzisiejsza młodzież ten neokonserwatyzm kupi nie zadławiając się nim? Oto jest pytanie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl