08.03.2016, 23:26 | czytano: 1092

Poranek i popołudnie z Naukowcami w Niedzicy”– Edycja 2016

mat. prasowy
„Żadna forma istnienia, w tym także życie ludzkie nie byłaby możliwa bez energii” – takimi słowami rozpoczął się wykład dr hab. Magdaleny Dudek podczas drugiej w tym roku edycji „Poranku i popołudnia z Naukowcami 2016”, zorganizowanego przez ZEW Niedzica S.A.
Całodniowe święto nauki w Niedzicy, obfitowało w wyjątkowe wydarzenia. Honorowym gościem ”Poranka z Naukowcami” był Dziekan Wydziału Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej prof. dr hab. Wojciech Suwała – Oficjalny Patron Akademii Młodego Energetyka.
Zaplanowane na cały dzień wykłady oraz warsztaty laboratoryjne, prowadzone przez wykładowców i studentów Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie, poprzedziły prezentacje prac konkursowych, przygotowanych przez uczestniczących w Akademii Młodego Energetyka (AME) uczniów klas 5 szkół z Maniów, Szlembarku i Sromowiec Wyżnych.

W jury oceniającym prace konkursowe zasiedli: Pan Dziekan Wojciech Suwała – Przewodniczący Komisji Konkursowej, Pani Magda Wojtarowicz – reprezentująca portal Pieniny.info, Pan Jakub Jamróz – Wójt Gminy Łapsze Niżne oraz Pan Tadeusz Wach – Wójt Gminy Czorsztyn. Poziom prezentacji był bardzo wysoki. Dzieci wykorzystały nie tylko swoje talenty wokalne i teatralne, ale również przygotowały ciekawe kostiumy. Po obradach zgodnie z decyzją Jury, równoległe I miejsce w konkursie zdobyli uczniowie ze szkoły Podstawowej w Maniowach za prezentację balisty: Lidia Duda, Tomek Granowski, Marcin Kozioł, Jasiek Puchlerski i Bartek Tkaczyk oraz uczniowie szkoły Podstawowej w Sromowcach Wyżnych, również za projekt balisty: Ania Dębska, Alan Janczy, Marcelina Kowalczyk, Bartek Kowalczyk, Natalia Przybysz.

II miejsce zajęła druga grupa uczniów ze Sromowiec Wyżnych: Karolina Bańkosz, Patryk Bolsęga, Mateusz Kobylarczyk, Marta Kowalczyk. III miejsce – projektem katapulty rzymskiej – wywalczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Szlambarku: Zuzanna Czubernat, Konrad Kargula, Klaudia Maniowszczak oraz Alicja Młyńska.
Specjalne „Wyróżnienie Dziekana” otrzymali uczniowie ze szkół w Sromowcach Niżnych za projekt trebusza oraz uczniowie ze Sromowiec Wyżnych za projekt balisty.

Wszyscy uczestnicy konkursów uhonorowani zostali nagrodami, które wręczał Prezes Zarządu ZEW Niedzica S.A. – Władysław Maciej Krakowski oraz Dziekan AGH – Pan Wojciech Suwała.

Po części konkursowej, uczestników spotkania zaproszono na wykład dr hab. Magdaleny Dudek „Energia i Świat w XXI wieku”. Czuwająca nad wysokim, merytorycznym poziomem wydarzenia Pani dr. Dudek, wprowadziła uczestników w zagadnienia związane z pozyskiwaniem energii, zarówno w sposób konwencjonalny, jak i ekologiczny.

Prawdziwe laboratorium uruchomiono po wykładzie. Specjalnie przygotowane na tą okazję stanowiska badawcze, obsługiwane przez Doktorantów i Studentów AGH do udziału, w których zaproszono młodych mieszkańców naszego regionu, skupiły się na następujących tematach:
1. Energia wiatrowa. Jak zrobić elektrownię wiatrową?
2. Fotowoltaika.
3. Super kondensator i generator termoelektryczny.
4. Maszyna parowa – sapie dyszy uff !!!
5. Ekologiczne pojazdy w Niedzicy, czemu nie?
6. Elektrownia jądrowa nie taki straszny diabeł jak go malują.
Druga części dnia, tzw. „Popołudnie z naukowcami z AGH” dedykowana została młodzieży ze szkół podstawowych, która nie uczestniczy w AME. Obiekt elektrowni odwiedzili młodzi mieszkańcy Łopusznej, Nowego Targu, Gronkowa i Maniów. W sumie siedzibę Akademii odwiedziło w tym dniu 110 dzieci.
To już czwarte tego typu spotkanie z Naukowcami Akademii Górniczo – Hutniczej z Krakowa, którego organizatorem jest ZEW Niedzica S.A. Poprzednie wydarzenie miało miejsce w zeszłym miesiącu i wzięło w nim udział ok. 120 uczniów.

Celem jaki przyświeca tej inicjatywie jest przede wszystkim wprowadzenie uczniów w zagadnienia związane z czystą energią, możliwościami jej wytwarzania oraz użytkowania w życiu codziennym. ZEW Niedzica S.A. jako gospodarz jeziora czorsztyńskiego, ale przede wszystkim świadomy i odpowiedzialny przedsiębiorca, podjął wyzwanie, jakim jest zaangażowanie się w działania edukacyjne dla dzieci, w tym głównie z terenów okolicznych gmin. Korzystając ze współpracy z uczelniami wyższymi w Polsce ale także bazując na wiedzy własnych pracowników – wysoko wykwalifikowanych inżynierów - Spółka stara się poprzez Akademię Młodego Energetyka czynnie uczestniczyć w edukacji i wzroście świadomości ekologicznej młodego pokolenia.

Druga edycja Akademii Młodego Energetyka 2015/2016 potrwa do maja. Uroczyste zakończenie Akademii zaplanowano na 21 maja br. Odbędzie się wówczas – wielki warsztatowy „Festiwal WODY” w elektrowni.

Wydarzenia organizowane w ramach Akademii Młodego Energetyka śledzić można na profilu www.facebook.com/zewniedzica

Anna Sinko ZEW Niedzica
Zobacz pełną wersję podhale24.pl