14.03.2016, 10:13 | czytano: 1463

Barszcz Sosnowskiego i trzecioklasiści łapszańskiego gimnazjum

Wygląda jak gigantyczny koper włoski o wysok.: 1 - 4 m, kwiaty jak u baldaszkowatych tworzą duży baldach o śr. ok. 50 cm, pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd jako dar uczonych radzieckich przeniesiono go w latach 70–tych XX w. do środkowej i wschodniej części Europy jako eksperymentalną roślinę pastewną  - to opis barszczu Sosnowskiego (Heracleum Sosnowskyi Manden), agresywnej rośliny inwazyjnej, o którym opowiadał prof. dr hab. inż. Kazimierz Klima.
Opowiadał to trzecioklasistom łapszańskiego gimnazjum podczas spotkania w holu szkoły w ramach projektu „Środowisko bez Barszczu Sosnowskiego” realizowanego przez Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
Uczniowie mogli zobaczyć na zdjęciach i usłyszeć jak poważne stanowi dziś zagrożenie ta roślina dla ludzi i naszego rodzimego środowiska. Sama roślina jest przykładem bardzo nieudanej i nieodpowiedzialnej ingerencji człowieka w udoskonalanie przyrody - po czasie eksperymentów, z powodu problemów z uprawą i zagrożeniem dla zdrowia, uprawy były porzucane. Roślina w nowym korzystnym dla siebie otoczeniu szybko zaczęła się spontanicznie rozprzestrzeniać i stawać się groźnym chwastem, trudnym do zwalczania. Powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu dla innych organizmów, a sok wydzielany przez świeże rośliny o działaniu silnie parzącym i alergizującym wywołuje bolesne i trudno gojące się zmiany skórne. Dziś celem naukowców jest inwentaryzacja, zniszczenie i wyeliminowanie roślin ze środowiska przyrodniczego – a roślina ta występuje też w naszej okolicy. Ale żeby móc zwalczać ją i nie paść jej ofiarą trzeba ją najpierw poznać i temu służyło dzisiejsze spotkanie. Więcej szczegółów o biologii barszczu Sosnowskiego znajdziemy np. na stronie Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie   www.barszczsosnowskiego.ur.krakow.pl.

Źródło. mat. szkolne
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl