20.03.2016, 21:19 | czytano: 1023

Lektura + e-book = e-lektura. Nowa propozycja nowotarskiej MBP

W dobie dynamicznego rozwój rynku e-booków, a także rosnącej popularność zjawiska e-czytania, Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu postanowiła rozszerzyć swoją istniejąca już bazę e-booków i przygotowała kolejną, ciekawą ofertę e-książek, jednak tym razem skierowaną głównie do młodszych Czytelników (uczniów i studentów). Oferta obejmuje szeroki wachlarz lektur szkolnych w serwisie WolneLektury.pl
Jakiś czas temu informowaliśmy naszych Czytelników o nowej ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu, która wzbogaciła i unowocześniła księgozbiór Biblioteki. Chodzi o zjawisko e-czytania i możliwości korzystania z e-booków.
Miło nam zakomunikować, iż Biblioteka nie zapomniała także o swoich młodszych Czytelnikach. Specjalnie dla nich został uruchomiony portal z e-bookami i audiobookami lektur szkolnych o nazwie WolneLektury. W chwili obecnej do dyspozycji Czytelników pozostaje ponad 4 tyś pozycji, a ich liczba ciągle wzrasta.

Oferta portalu WolneLektury.pl wzbogaca i powiększa aktualnie dostępną bazę e-booków nowotarskiej biblioteki, a także rozszerza grono potencjalnych jej czytelników o: uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, studentów i nauczycieli, oraz wszystkich tych Czytelników, którzy chcieliby sobie przypomnieć dzieła literatury z którymi kiedyś mieli kontakt.

Oferta WolneLektury.pl obejmuje:
• całodobowy dostęp do wirtualnej czytelni z dowolnego miejsca,
• ponad cztery tysiące tytułów,
• dzieła są odpowiednio opracowane i opatrzone przypisami,
• dla wygody czytających dostępne jest kilka formatów: HTML, TXT, PDF, EPUB, MOBI, FB2,
• możliwość słuchania audiobooków czytanych przez znanych aktorów dostępnych
w formatach MP3 oraz Ogg Vorbis,
• audiobooki dostosowane są także w formacie DAISY specjalnie dla osób słabowidzących, niewidomych oraz mających problem z czytaniem.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do odwiedzin strony internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu pod adresem: http://www.mbp.nowytarg.pl/index.php/katalogi/wolne-lektury-w-mbp-nowy-targ. Publikujemy tam szczegółowe informacje w formie instrukcji i wskazówek jak korzystać z e-booków.

Pliki z serwisu można ściągać i rozpowszechniać całkowicie bezpłatnie. WolneLektury.pl to drugi portal z e-bookami obok IBUK Libra, który wzbogaca i unowocześnia ofertę Miejskiej Biblioteki w Nowym Targu w zakresie e-czytania.
Poniżej publikujemy kilka słów skierowanych od serwisu WolneLektury.pl do naszych Czytelników:

„Wolne Lektury” w katalogu Biblioteki Publicznej w Nowym Targu
Na początku 2015 r. uruchomiono w bibliotece dodatkowe usługi dla użytkowników korzystających z zasobów informacyjnych biblioteki: (http://www.mbp.nowytarg.pl/index.php/katalogi/wolne-lektury-w-mbp-nowy-targ)
W katalogu Biblioteki Publicznej w Nowym Targu zaimplementowano protokół WebAPI dający możliwości współpracy katalogu on-line z różnymi aplikacjami, które wykorzystują współczesne bazy danych udostępnione w sieci. Technologię tę stosuje internetowa biblioteka o nazwie „Wolne Lektury”, prowadzona przez fundację Nowoczesna Polska. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 4000 utworów, które trafiły do domeny publicznej i które zostały udostępnione w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Kolekcja „Wolnych Lektur” została w pierwszej kolejności udostępniona w portalu e-usług bibliotecznych w.bibliotece.pl. Po wstępnym porozumieniu twórców portalu z Fundacją, metadane opisowe dokumentów elektronicznych zostały przekonwertowane do formatu MARC21, a następnie zaimplementowane do portalu w.bibliotece.pl To dało początek kolejnym pracom związanym z dostosowaniem formatów danych. Słowa kluczowe z opisów bibliograficznych „Wolnych Lektur”, które nie występują w strukturze danych MARC21 a są ważne dla użytkowników, odpowiednio przystosowano w postaci haseł tematycznych do obowiązującego w bibliotekach formatu opisów zbiorów bibliotecznych.
Dostęp do „Wolnych Lektur” jest możliwy z katalogu bibliotecznego on-line Biblioteki, w którym informacje o zasobach zostały odpowiednio pogrupowane i zaindeksowane przez system biblioteczny, jednak sama treść „Wolnych Lektur” pozostała nienaruszona, aby nie naruszyć obowiązkowego prawa własności danych. Czytelnik, który przykładowo wpisze w wyszukiwarce „Dziady” uzyska informacje o zbiorach tradycyjnych, dostępnych w sieci bibliotek, oraz informację o dokumencie w formie elektronicznej. Jest to właśnie opis dzieła dostępnego z „Wolnych Lektur”, który można pobrać w całości lub we fragmentach w jednym z natywnych formatów dla e-czytników lub jako PDF.
Na uwagę zasługuje również fakt, że katalog WWW został wzbogacony o specjalny panel, dzięki któremu można dowiedzieć się dodatkowych informacji o nowotarskiej bibliotece z portalu w.bibliotece.pl

oprac. Wawrzyniec Giełczyński MBP Nowy Targ
Zobacz pełną wersję podhale24.pl