05.04.2016, 23:14 | czytano: 717

„Postaw na Słońce”

Uczniowie starobystrzańskiego gimnazjum wzięli udział w konkursie filmowym realizowanym w ramach projektu „Postaw na Słońce” Fundacji Banku Ochrony Środowiska.
Celem tego projektu jest upowszechnienie wiedzy na temat korzyści środowiskowych i ekonomicznych, jakie daje wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE). Zadaniem zespołu szkolnego było przygotowanie krótkiego filmu edukacyjnego- spotu oraz przeprowadzenie kampanii promującej OZE wśród społeczności lokalnej.
Ten ogólnopolski konkurs odbywa się w kilku etapach - po jego pierwszej części „Energy Team” zajmuje 9 miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych.
- Nasz zespół w góralskim stylu zachęca wszystkich do stania się PROSUMENTAMI. Ze swoim przesłaniem zwraca się do dzieci i młodzieży, ponieważ to od nich będzie zależeć stan środowiska przyrodniczego. Kształtowanie przyszłości wymaga działań w teraźniejszości! OZE to doskonała „recepta” na poprawę kondycji podhalańskiej przyrody a także sposób na zaoszczędzenie dutków - mówią uczniowie.

- Nasz spot, chociaż nie jest hollywoodzką produkcją, niesie ważne przesłanie - nowoczesne rozwiązania można pogodzić z tradycyjnymi wartościami po to, by chronić piękno naszej małej Ojczyzny – mówią.

W roku 2014 Gmina Czarny Dunajec przystąpiła do projektu pod nazwą „Od małego ekologa po wielką ekologię – praktyczna nauka o OZE”, realizowanego w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej - działanie 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” w zakresie operacji „Małe Projekty”, za pośrednictwem Podhalańskiej Lokalnej Grupy Działania.

W ramach projektu zakupione zostały pomoce naukowe służące przekazaniu wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii. W skład ww. pomocy naukowych wchodzą m.in. zestawy do nauki o OZE – energia wiatrowa, wodorowa czy słoneczna, które w pierwszej kolejności zostały udostępnione placówkom oświatowym zlokalizowanym na terenie Gminy Czarny Dunajec.
Publiczne Gimnazjum SPSK im. Św. Stanisława Męczennika w Starem Bystrem, jako jedna z pierwszych szkół złożyło deklarację o przystąpieniu do projektu i wypożyczenia zestawów pomocnych w nauce o OZE.

źródło: UG Czarny Dunajec
Zobacz pełną wersję podhale24.pl