18.09.2016, 14:12 | czytano: 752

Dzień Patrona Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Krauszowie

W 120. rocznicę założenia szkoła uzyskała imię św. Stanisława Kostki i wzbogaciła się o sztandar.
Poszukiwania patrona trwały od lat. W dokumentach archiwalnych znaleziono zapis, z którego wynika, że na przełomie lat 20 i 30 ubiegłego wieku szkole patronował właśnie ten święty. Dyrektor Barbara Stala zwraca uwagę, że jest to postać nietuzinkowa. Żył w pobożności i ubóstwie, jest wzorem do naśladowania dla młodzieży- „Chcemy, aby jego życiowa dewiza - Do wyższych rzeczy jestem stworzony- przyświecała naszej młodzieży i była wykładnią do budowania programu wychowawczego szkoły”.
We wrześniu obchodzony jest w szkole Dzień Patrona. W tym roku rozpoczęto uroczystości Mszą św. u Gaździny Podhala w Sanktuarium w Ludźmierzu. W szkole uczniowie klasy V i VI przygotowani przez siostrę Małgorzatę Rusek przedstawili inscenizację o św. Stanisławie Kostce. W śpiew piosenek włączyli się wszyscy. W tym wyjątkowym spotkaniu uczestniczył ksiądz proboszcz Jerzy Filek z Parafii WNMP w Ludźmierzu oraz przedstawiciele Rady Rodziców.

Następnie uczniowie obejrzeli krótki film o patronie. Dla klas starszych to było przypomnienie, dla najmłodszych poznanie postaci św. Stanisława Kostki. Po filmie odbyła się praca w grupach wiekowych. Klasa O i I wykonywała prace plastyczne. „Taki mały, taki duży może świętym być”- o tym teraz wiedzą nawet ci najmłodsi z szkoły. Klasy II i III otrzymały krzyżówki do rozwiązania, a najstarsi jeszcze dodatkowo quiz. Pytania nie sprawiły trudności, ponieważ i inscenizacja, i film obrazowo przedstawiły postać naszego patrona.

W przebieg tego wyjątkowego dnia zaangażowani byli uczniowie, w tym poczet sztandarowy, nauczyciele i rodzice, a nad całością czuwała dyrektor Barbara Stala oraz siostra Małgorzata Rusek.

źródło: szkoła
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl