19.01.2018, 20:05 | czytano: 261

Konferencja ”O Naszą Niepodległą…”

arch. szkoły
NOWY TARG. Pracownicy IPN Oddział w Krakowie: dr Marcin Chorązki i mgr Łukasz Płatek oraz przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego w Krakowie prof. dr. hab. Marcin Wolski przeprowadzili w auli I Liceum im. S. Goszczyńskiego konferencję "O Naszą Niepodległą! - udział ziemian w walkach o odzyskanie niepodległości i terytorium II Rzeczypospolitej 1914 – 1922."
Konferencja zorganizowana została przez Małopolskiego Kuratora Oświaty i stanowiła część warsztatów, rozpisanych na cały rok działań edukacyjnych, poświęconych udziałowi ziemiaństwa w zmaganiach o niepodległy byt państwa polskiego w dobie I wojny światowej i okresie walk o granice Polski.
Uczniowie trzech klas humanistycznych I LO z Nowego Targu, przedstawiciele II LO z Nowego Targu oraz LO z Lipnicy Wielkiej wraz z nauczycielami mieli okazję posłuchać o losach polskich ziemian na przestrzeni XIX i XX wieku (miejscami dyskusja sięgała czasów PRL); o kształtowaniu się etosu ziemiaństwa; o tym, co znaczyły dla nich słowa "polski patriota", a później "polski obywatel; jak wyglądał przeciętny ziemiański dom i co było w nim kultywowane; jak wielka cenę zapłacili ziemianie za wolność Ojczyzny. Projektowi towarzyszy Ogólnopolski Konkurs pod tym samym tytułem. Naukowcy zachęcali również do udziału w Konkursie “Niezwyciężeni 1918-2018 – Pokolenia Niepodległej”. Odznaczeni Krzyżem oraz Medalem Niepodległości.

Cały projekt został objęty Patronatem Honorowym Ministra Edukacji Narodowej.

źródło: szkoła