24.01.2018, 14:23 | czytano: 537

Ekobiznes w Metalce (zdjecia)

arch. szkoły
NOWY TARG. Jeżeli myślimy o założeniu własnej firmy, to bez wątpienia musimy mieć jakiś pomysł. Najlepiej, gdy będzie on nowatorski i nieszablonowy, a do tego jeszcze przyjazny dla środowiska. Z takim zadaniem zmierzyli się uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Placówek w ramach projektu Erasmus+ „Dla lepszej przyszłości następnych pokoleń”.
W swoich biznesplanach uwzględnili wykorzystanie różnego rodzaju odpadów, oszacowali zyski i ryzyko, porównali swoje pomysły z propozycjami uczniów z Holandii i Szwecji, którzy gościli w ZSTiP przez siedem dni. Międzynarodowe towarzystwo zaprezentowało lampiony z puszek, doniczki z butelek plastikowych, sofy z palet, pufę oraz stolik z opon samochodowych a także meble z rur stalowych i budki lęgowe dla ptaków. Pojawiła się też „eko-podeszwa” wykonana ze zużytego ogumienia. Podczas warsztatów edukacyjnych prowadzonych przez właściciela Agencja Reklamy Neyz, Pana Jakuba Udzielę młodzież została wprowadzona w tajniki marketingu. Uczestnicy sprawdzili swoje umiejętności na rynku pracy w trakcie gry symulacyjnej „Jak odnieść sukces” prowadzonej przez doradcę zawodowego, Panią Magdalenę Cyrwus-Wojtyczkę. Wizyty w lokalnych firmach „Supersnow” i „Wojas” dały obraz funkcjonowania polskich zakładów pracy. Realizujący projekt przyznali, że sukces życiowy zależy w dużym stopniu od decyzji zawodowych oraz racjonalnego gospodarowania zasobami finansowymi. Zadeklarowali, że wchodząc na rynek pracy będą myśleć ekologicznie.
Zajęcia projektowe wzbogacił program kulturowy przybliżający historię i walory turystyczne regionu. Uczniowie zwiedzili Kraków, Zakopane, Niedzicę i ich sztandarowe atrakcje, Rynek Krakowski, Wawel i Kościół Mariacki, Wielką Krokiew oraz zaporę na Dunajcu. Uczniowie ZSTiP pełnili rolę gospodarzy, oprowadzili gości po szkole i przygotowali prezentację na temat oferty edukacyjnej, uroczystości i projektów europejskich realizowanych w Metalce.

Uczestnictwo w zajęciach projektowych i spędzanie czasu z rówieśnikami, dostarczyły uczniom niezapomnianych wspomnień i nowych znajomości oraz okazji do używania na co dzień języka angielskiego.

Projekt został sfinansowany z funduszy Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

źródło: szkoła