02.02.2018, 13:56 | czytano: 309

Kadeci-strażacy szkolili się w zakresie ratownictwa chemicznego (zdjęcia)

arch. szkoły
NOWY TARG. Gdy kadeci z profili wojskowego i policyjnego odbywali ćwiczenia w jednostce patronackiej w Krakowie – ich koledzy z profilu pożarniczego gościli w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Nowym Targu.
Zajął się tam nimi przedstawiciel kadry dowódczej, wprowadzając tym razem w tajniki ratownictwa chemicznego. Służyło temu poznawanie wyposażenia lekkiego wozu ratownictwa chemicznego z mnóstwem sprzętu do neutralizacji i dekontaminacji. Kadeci mieli okazję poznać zasady obsługi pojazdu, który jest wykorzystywany przy wielu wypadkach drogowych i pożarach obiektów, w których znajdują się niebezpieczne materiały i substancje, może też współpracować z systemem innych, większych jednostek.
Przyszli kadeci na strażaków poznawali rozlokowanie poszczególnych elementów wyposażenia wozu (m.in. zestawu rozpoznawczego i dozymetrycznego, ubrań gazoszczelnych, beczki na niebezpieczne płyny, zestawu uszczelnień, rur, przewodów, substancji neutralizujących itd.,) ćwiczyli ich wyjmowanie, używanie i wkładanie z powrotem z pomocą metalowego podjazdu. Instruktor zapoznawał ich także z danymi technicznymi, materiałowymi, instrukcjami obsługi, sposobem organizowania specyficznej akcji ratowniczej związanej z dużym ryzykiem. Uczyli się też metody rejestracji czasu przebywania ratowników w strefie skażenia.

źródło: szkoła