20.05.2018, 22:50 | czytano: 535

Dotknąć historii ... o tym jak młodzież ze Sokoła poznawała postać Ottokara Brzozy -Brzeziny

arch. szkoły
W ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości i 110 powstania budynku Sokoła uczniowie klasy I TI z Zespołu Szkół nr 1 im. W. Orkana w Nowym Targu uczestniczyli w wykładzie zorganizowanym przez Muzeum Podhalańskie w ramach cyklu pt. „Nowotarżan drogi ku niepodległości”.
Prowadzący dr Robert Kowalski drugą prelekcję poświęcił postaci Ottokara Brzozy -Brzeziny. „Czech z urodzenia, sercem Polak” służył w Legionach Polskich, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej.Całe swoje żołnierskie życie poświęcił służbie artyleryjskiej. Był świadkiem doniosłych wydarzeń związanych z odzyskiwaniem niepodległości w 1918 roku jako dowódca Podhalańskiego Okręgu Wojskowego w Nowym Targu.To także bohater utworu Jana Lechonia pt. „Polonez artyleryjski” , a przede wszystkim kawaler Orderu Virtuti Militari.


W trakcie wykładu zaprezentowane zostały oryginalne druki ulotne, fotografie, karty pocztowe i jakże oczywiste ze względu na działalność Brzozy-Brzeziny rekwizyty militarne: szabla i pistolety oraz order Virtuti Militari. W tak ciekawy sposób można było dosłownie „dotknąć historii”.źródło: szkoła
komentarze
Kowalski to gdzie doktorat obronił?13.06.2018, 22:38
A Kowalski to kiedy i gdzie doktorat obronił, bo nie ma go ani w bazie nauki polskiej ani w wykazie Centralnej Komisji ds. Tytułów i Stopni Naukowych ani w zestawieniu POL-ON?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl