11.06.2018, 11:26 | czytano: 514

Informatycy na wykładzie „Nowotarżan drogi ku niepodległości”

arch. szkoły
NOWY TARG. Klasa I TI Zespołu Szkół nr 1 im. W Orkana w Nowym Targu była obecna na ostatnim wykładzie w Muzeum Podhalańskim w ramach cyklu „Nowotarżan drogi ku niepodległości”.
Galerię osobistości, które odegrały ważną rolę w dziejach Nowego Targu na początku XX wieku i okresie międzywojennym obok poznanych już dr. J. Bednarskiego i O. Brzozy - Brzeziny dopełnili dr Jan Tomasz Dziedzic oraz Józef Rajski.

Pierwszy z nich to nauczyciel historii i geografii w c.k. gimnazjum w Nowym Targu od 1907 roku, społecznik oraz działacz spisko - orawski, popularyzator wiedzy krajoznawczej. Józef Rajski natomiast od 1907 roku piastował stanowisko burmistrza miasta. Pełnił także funkcję posła na sejm. Wydatnie przyczynił się do rozwoju miasta, z jego inicjatywy wzniesiono m.in. gmach „Sokoła” oraz szpital miejski.


Prowadzący zajęcia dr Robert Kowalski przygotował prezentację o najważniejszych faktach z życia dr Dziedzica i J. Rajskiego, pokazał również uczniom zbiór dokumentów związanych z działalnością wybitnych nowotarżan. Mieli oni także okazję obejrzeć wystawę poświęconą historii rowerów. Wśród zgromadzonych obiektów zainteresowanie wzbudził rower z drewnianymi kołami i lampą karbidową oraz bicykl należący do ks. profesora J. Tischnera.

źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl