20.06.2018, 10:51 | czytano: 1337

"W świecie dobrych manier” tematem przewodnim polsko - ukraińskiej wymiany młodzieży

„W świecie dobrych manier” to temat przewodni wymiany międzynarodowej realizowanej w ramach programu ERASMUS + przez Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy- Jabłonce wspólnie z ukraińskim partnerem „Chmielnicki Miejski Związek Polaków im. W. Reymonta”. Goście z za wschodniej granicy będą w Polsce do 24 czerwca.
W wymianie bierze udział 30 uczestników interesujących się dobrymi zwyczajami, rozwojem kultury osobistej, kulturą, historią oraz możliwością rozwoju umiejętności językowych.
Głównym celem projektu jest wykształtowanie postawy tolerancji i zrozumienia wobec różnorodności kulturowej. Realizacja projektu umożliwia spotkanie się młodych osób, różnych narodowości, w jednym miejscu. Spotkanie to pozwoli lepiej się poznać, zintegrować, wymienić doświadczeniem, przełamać bariery językowe oraz rozwinąć świadomość międzykulturową. Założone cele będziemy realizować w trakcie wspólnych warsztatów z zakresu dobrych manier, zwyczajów i historii.


W ramach projektu zaplanowano cykl spotkań i warsztatów, podczas których młodzież zapozna się z dobrymi praktykami, zasadami savoir-vivre oraz inną kulturą, m.in. dzięki warsztatom pod hasłem „sztuka witania się”, zajęciom z etykiety zachowania przy stole, wizycie w Krakowie obrazującej królewskie maniery czy warsztatom filmowym.

Uczestnicy projektu odwiedzą także Muzeum Pienińskie, gdzie wezmą udział w żywej lekcji historii, nt. dobrych manier kultury i historii. Podczas aktywnego wypoczynku np. w rezerwacie Wąwóz Homole młodzież będzie promować dobre nawyki w obcowaniu z przyrodą.

Warsztaty, animacje językowe, bezpośrednia rozmowa uczestników oraz różnorodne gry pozwolą uczestnikom projektu doskonalić umiejętności językowych i przełamywać panujące stereotypy. Działania w ramach projektu mają prowadzić do poszukiwania przez uczestników cech łączących oba narody, a także zwrócenia uwagi na podstawy różnorodności, świadomość międzykulturową oraz wrażliwość na drugiego człowieka.

Podsumowaniem wymiany będzie stworzenie przez uczestników kroniki oraz prezentacji multimedialnych upamiętniających dni spotkania.

Kinga Lorczyk, zdj. Centrum Kształcenia i Wychowania w Szczawnicy - Jabłonce
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl