25.09.2018, 18:46 | czytano: 501

V Rajd im. bł. ks. J. Stanka

arch. szkoły
Wszystkie drogi prowadziły do Łapsz Niżnych - tak można powiedzieć o V Rajdzie im. bł. ks. J. Stanka, w którym udział wzięli nie tylko uczniowie klas gimnazjalnych i szkoły podstawowej w Łapszach Niżnych, której patronem jest bł. ks. Józef Stanek, ale i zaproszeni na tę uroczystość uczniowie klas siódmych i ósmych z wszystkich szkół Gminy Łapsze Niżne.
A drogi prowadziły nie tylko w przenośni do Łapsz Niżnych, ale i dosłownie, bo szlakami. Z Łapszanki podążali uczniowie ze szkół z Trybsza, Łapszanki i Łapsz Wyżnych oraz gimnazjaliści z tych miejscowości. Z Kacwina szli gimnazjaliści, uczniowie z tamtejszej szkoły podstawowej w towarzystwie łapszańskich czwartoklasistów i piątoklasistów. Szlakiem Pienin Spiskich wędrowali gimnazjaliści pochodzący z Niedzicy i z Łapsz Niżnych oraz uczniowie klas szóstej, siódmej i ósmej z Łapsz Niżnych i z Niedzicy. Najmłodsi uczniowie łapszańskiej szkoły szukali skarbu wg questu: "Spacer z Błogosławionym po Łapszach". Oczywiście skarb został znaleziony.
Wszyscy uczestnicy rajdu spotkali się przy szkole - tam czekały na nich: kiełbaska i herbata, rozgrywki sportowe i zabawy integracyjne, a przede wszystkim odpoczynek po niełatwej drodze. Dla zaproszonych gości przygotowano prezentację na temat życia patrona rajdu, po jej zakończeniu była możliwość uczczenia relikwii błogosławionego. Na zakończenie chętni zatańczyli belgijkę, podziękowano wszystkim za udział w rajdzie i wspólną zabawę. Modlitwa za wstawiennictwem bł. ks. J. Stanka zakończyła spotkanie. Jaki był tegoroczny rajd? Trudno opisać słowami - na pewno pogoda była jakby specjalnie zamówiona z góry, a trud i zmęczenie są wpisane w ludzką wędrówkę. Wszystkim zaangażowanym w przygotowania tego dnia bardzo dziękujemy, szczególnie dziękujemy uczniom, nauczycielom i dyrekcji szkół naszej gminy za przyjęcie zaproszeń i udział w rajdzie. V rajd im. bł. ks. J. Stanka - na pewno był wyjątkowy, bo mamy rok 2018 - kiedy świętujemy 100 - lecie odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Tym bardziej jesteśmy dumni i cieszymy się, że mogliśmy w tym roku i w taki sposób uczcić pamięć bł. ks. Józefa Stanka.

Oto co pisali o rajdzie sami jego uczestnicy:
"Udział w rajdzie był dla mnie: wspaniałym przeżyciem, możliwością spotkania kolegów rówieśników z innych szkół, to mega przygoda, był dużym wysiłkiem, bo bolały nogi, ale była to wspaniała przygoda. Jestem pod wrażeniem zorganizowania całego rajdu, widoków jakie widzieliśmy po drodze, w takich miejscach jeszcze nie byłam. W rajdzie wzięło udział tak dużo osób, pogoda była super. Podczas tegorocznego rajdu mogliśmy przypomnieć sobie historię naszego błogosławionego rodaka, dzięki udziałowi w rajdzie mogliśmy uczcić jego pamięć, spędziliśmy czas w naszych górach, rajd to świetne wydarzenie, chciałbym brać udział w kolejnych, rajd łączy ludzi ze wszystkich szkół, to świetna rzecz szczególnie dla osób nie znających bł. ks. J. Stanka, taką ideę warto kontynuować."

B. Kowalczyk
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl