30.09.2018, 12:47 | czytano: 690

Europejski Dzień Języków w SP w Krauszowie

arch. szkoły
26 września to ustanowiony przez Radę Europy Europejski Dzień Języków. Choć to święto obchodzone jest już od 2001, to w Szkole Podstawowej w Krauszowie zostało zorganizowane po raz pierwszy. Realizacją przedsięwzięcia zajęła się Agata Pawlikowska.
Oprócz języka polskiego, angielskiego i niemieckiego uczniowie zaprezentowali umiejętności lingwistyczne na większą skalę. Każda klasa zaśpiewała w innym języku popularną na całym świecie piosenkę „Panie Janie”. Wśród wykonawców nie zabrakło również dzieci z Oddziału Przedszkolnego. Oprócz naszego „Muttersprache”, wybrzmiał język angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, rosyjski, czeski oraz turecki. Ponadto dzięki przygotowanej gazetce uczniowie mieli szansę stać się poliglotami i powiedzieć „dzień dobry” w 24 językach. Były to nie tylko języki europejskie. Można było także pogimnastykować aparat mowy witając się po japońsku, wietnamsku czy chińsku. Zarówno dzieci, jak i nauczyciele oraz pracownicy szkoły ochoczo wypowiadali obcobrzmiące słowa powitania. Pojawiła się także okazja pochwalenia się umiejętnościami zdobytymi podczas lekcji w szkole. Uczniowie rozwiązywali rozmaite łamigłówki w języku angielskim, sprawdzając swoją znajomość słownictwa. Zdolności kaligraficzne ćwiczono próbując odwzorować wyrazy w języku rosyjskim, japońskim i greckim. Nad całością czuwała uczniowska komisja językowa.
Uczniowie świetnie się bawili obchodząc Europejski Dzień Języków. Istotnym elementem obchodów tego święta była możliwość zauważenia wielkiej różnorodności językowej i kulturowej oraz zdanie sobie sprawy, że bycie poliglotą to nie tylko wielkie wyzwanie XXI wieku, ale także wspaniała zabawa.

źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl