09.11.2018, 15:39 | czytano: 646

„Odblaski to jest to” - akcja w Szkole Podstawowej w Szaflarach (zdjęcia)

arch. szkoły
W ramach IX edycji konkursu „Odblaskowej Szkoły” uczniowie podhalańskich szkół podjęli szereg działań, które dały możliwość wykazania, że szkoła również uczy, jak dbać o bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły.
W Szkole Podstawowej w Szaflarach przeprowadzono szereg imprez promujących bezpieczeństwo w ruchu drogowym koordynatorem projektu był Pan Radosław Fiedler. Zorganizowano „Dzień Bezpieczeństwa” z udziałem policji i straży pożarnej, które rozdawały odblaski i kamizelki, a przede wszystkim zwracały uwagę na obowiązek noszenia przez dzieci do 15 roku życia elementów odblaskowych. Odbyły się zajęcia na temat ogólnie pojętego bezpieczeństwa w przedszkolach. Nie zapomniano również o seniorach, którym uczniowie wręczyli odblaski i poinformowali, jak prawidłowo je nosić. Razem z policją przeprowadzono akcję „Odblaskowy cukierek” polegającą na sprawdzeniu trzeźwości kierujących i zwróceniu im uwagi, że oni również po wyjściu z samochodu stają się pieszymi. Każdy kierujący otrzymywał cukierek.
Kolejnym zadaniem było zorganizowanie zajęć przygotowujących do zdobycia wiedzy z wychowania komunikacyjnego. Uczniowie brali też udział w konkursie plastycznym „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” oraz konkursie wiedzy na temat bezpieczeństwa. Oprócz tego zorganizowano odblaskowy pokaz mody przy współpracy z uczennicami i nauczycielami szkoły średniej: II klasy technikum przemysłu mody w ZS nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu. Na korytarzach pojawiły się tematyczne gazetki.

Trzeba sobie zadać pytanie, czy nasze działania i apele, by zachować bezpieczeństwo, dotarły do Was, Waszych rodzin, przyjaciół i wszystkich tych, którzy są narażeni na niebezpieczeństwo w ruchu drogowym? Czy nasze akcje są wystarczające, aby nie dochodziło do wypadków? Musimy pamiętać, że do realnego zwiększenia bezpieczeństwa niezbędny jest dobry przykład i edukacja, która powinna odbywać się nieustannie w szkole i w domu.

Przypominamy wszystkim użytkownikom dróg, że bezpieczeństwo zależy od nas samych – od decyzji, które podejmujemy.

Iwona Jarząbek-Wilkus
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl