11.11.2018, 11:00 | czytano: 376

Uczniowie z "Sokoła" uczestniczyli w uroczystości przywracania pamięci o legionistach 1914-1918 (zdjęcia)

Młodzież z Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu (grupa adeptów fotografii z kl. II) uczestniczyła w historycznym wydarzeniu przywracania pamięci o legionistach spoczywających na nowotarskim cmentarzu w Kwaterze Wojennej nr 437.
Na dziewięciu skromnych krzyżach nagrobnych w wymienionym miejscu widniała tabliczka - Nieznany, 8 listopada 2018 r. uległo to zmianie. Badania historyczne prowadzone przez p. dr Roberta Kowalskiego - kierownika Muzeum Podhalańskiego pozwoliły na poznanie nazwisk pochowanych żołnierzy oraz faktów z ich życia. Uczennice z naszej szkoły odczytały informacje dotyczące trzech zidentyfikowanych legionistów: Mariana Ottawy, Mariana Pola oraz Feliksa Ponikiewskiego. Po każdej prezentacji wraz z kolegami z klasy zmieniały tabliczki i zapalały znicze.
Na koniec, wspólnie ze zgromadzonymi, uczniowie ZS1 uczestniczyli w modlitwie za poległych oraz odśpiewali pieśń I Brygady Legionów Polskich. Po uroczystości zapalone zostały przez młodzież ZS1 znicze i złożone w miejscach spoczynku żołnierzy walczących za wolność Ojczyzny. Przywrócenie tożsamości pochowanym na nowotarskim cmentarzu legionistom to część programu edukacyjno-naukowego: ,,Zaginiony Legion Piłsudskiego. Kwatera wojenna z lat 1914 - 1923 w Nowym Targu" realizowanego przez Muzeum Podhalańskie, a w którym uczestniczy nasza szkoła.

źródło: szkoła, zdjęcia: Zuzanna Borowicz, Marcelina Gołdyn, Magdalena Wojtas
Zobacz pełną wersję podhale24.pl