13.11.2018, 21:17 | czytano: 576

Podróż do Niepodległości – historia w słowie i pieśni

arch. szkoły
Bardzo ważnym elementem kształcenia mundurowej młodzieży w Prywatnych Szkołach im. prof. Venuleta jest wychowanie patriotyczne. Wśród wielu jego form nie można pominąć uczestnictwa kadetów ze sztandarem Szkoły w wielu rocznicowych i okolicznościowych uroczystościach oraz udziału w historycznych, plastycznych czy wokalnych konkursach.
Co jednak ważne – młodzież wykazuje też własną inicjatywę i duże zaangażowanie. Ich przejawami są doroczne szkolne akademie z okazji Święta Niepodległości.
W jubileuszowym roku z kadetami klasy II wojskowo-policyjnej nad przygotowaniem akademii pracował ich polonista Adam Nowak. Klasa II robiła to dla całej szkolnej społeczności, która wraz z dyrekcją Szkoły i pedagogicznym gronem zgromadziła się w udekorowanej biało-czerwonymi flagami sali gimnastycznej.

„Podróż do Niepodległości” – symbolicznie rozpoczęta obrazami chrztu Polski, odbyta z pomocą multimediów - przypominała ciąg wydarzeń najważniejszych dla państwowego bytu i tożsamości narodowej Polaków. Przypominała galerią bohaterskich i światłych postaci z naszej historii - narracją żołnierską pieśnią, poetyckim słowem.
Zwieńczał ten montaż wiersz Antoniego Słonimskiego „Niepodległość”:

Ach, jakże mi nie mówić o tych dniach radości
O tej chmurnej jesieni, gdy w szumiącym wietrze
szedł nad miastem rodzinnym pierwszy wiew wolności
Kiedyśmy pełną piersią pili to powietrze,
nocą w ciemnych alejach stłoczeni szpalerem
czekając, aż zapłonie świt nad Belwederem.

Jakże ciebie przywitać radosna swobodo!
I czym uczcić najpiękniej? Chyba tym uśmiechem,
I młodzieńczej poezji burzliwą urodą,
co szła śpiewem przez miasto i wróciła echem.

źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl