14.11.2018, 13:04 | czytano: 931

II LO – w hołdzie dla Niepodległej, czyli „Dulce et decorum est pro patria vivere” (zdjęcia)

arch. szkoły
Obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w II Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Targu, to cykl wydarzeń o charakterze artystycznym, naukowym, społecznym i sportowym, mocno osadzonych w historii, ale ubarwionych także świeżym, młodzieńczym spojrzeniem na kwestię wolności i niepodległości.
Warto podkreślić, że społeczność szkoły przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy MEN, pod hasłem: zaśpiewaj hymn w szkole - pobijmy razem „Rekord dla Niepodległej”. Uczestniczyła także w uroczystej akademii poświęconej tej wyjątkowej rocznicy, przygotowanej pod kierunkiem p. Michała Przybyły, połączonej ze wspólnym śpiewem pieśni legionowych.
Ważnym punktem obchodów tego wyjątkowego święta stał się koncert pn. „Wolność kocham i rozumiem - w hołdzie dla Niepodległej,” w reżyserii p. Anny Komorowskiej, Urszuli Krauzowicz i Michała Przybyły, zorganizowany w kościele pod wezwaniem św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu. Lejtmotywem koncertu było artystyczne spojrzenie młodzieży na rolę utworów muzycznych w budowaniu dumy i tożsamości narodowej Polaków na przestrzeni dziejów. Z myślą o kształtowaniu postaw obywatelskich i rozwijaniu społeczeństwa demokratycznego, szkoła ogłosiła Konkurs Wiedzy Prawnej - dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych z terenu powiatu nowotarskiego, do wzięcia udziału, w którym serdecznie zapraszamy. Szczegóły na plakacie, na naszej stronie internetowej oraz pod adresem www.konkurswiedzyprawnej.prv.pl Koordynatorem przedsięwzięcia jest p. Katarzyna Wyrobek.

W ten oto sposób młodzież II LO pokazała, iż w obecnych czasach niezmiernie ważną rzeczą, i swego rodzaju sztuką, jest służenie ojczyźnie poprzez pracę i budowanie naszej wspólnej przyszłości w wolnym kraju – stąd też parafraza łacińskiej sentencji Horacego: żyć zamiast umierać.

źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl