20.11.2018, 22:17 | czytano: 1027

„Pogromcy smogu”

arch. szkoły
NOWY TARG. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Goszczyńskiego uczestniczyli w wymianie międzynarodowej organizowanej w ramach programu Erasmus+, finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Razem z grupami rówieśników z Czech oraz Słowacji podczas warsztatów, spotkań, projektów grupowych i innych zajęć, omawiali zagadnienia związane ze smogiem.
„Pogromcy smogu” w ramach międzynarodowego projektu antysmogowego zjednoczyli się wspólnie w projekcie „You can too”, by wspólnie zająć się zagadnieniem destrukcyjnej roli smogu w Europie Środkowo – Wschodniej. Licealiści zorganizowali happening „Ghostbusters”, zajęcia edukacyjne, gry terenowe a jednym z zaproszonych gości był ekodoradca z Urzędu Miasta Nowy Targ, podinspektor Sylwester Magiera.
Również podczas spotkania z Rodzicami licealistów wysłuchano prelekcji lek. med. Lidii Kołodziej i mgr Magdaleny Cygan z Nowotarskiego Alarmu Smogowego. Eksperci podkreślali iż skuteczna walka ze smogiem musi odbywać się na wielu płaszczyznach. Uwieńczeniem projektu było zasadzenie drzewa na terenie Goszczyńskiego. W podróży do czystego powietrza zasadziła je zintegrowana młodzież Czech, Polski i Słowacji. Uczniowie porozumiewali się w języku angielskim zarówno podczas warsztatów jak i w czasie wolnym.

Nawiązali nowe przyjaźnie i dowiedzieli się ciekawych rzeczy o innych krajach. Wszyscy uczestnicy przyznają, że zetknięcie z innymi kulturami poszerzyło ich horyzonty oraz wzbogaciło ich o nowe doświadczenia, które wykorzystają w przyszłości i wspólnie będą podążać ku czystemu powietrzu.

źródło: szkoła
komentarze
Statystyk25.11.2018, 08:57
Czemu bezdymny błękitny węgiel - Polski wynalazek na Podhalu jest niedostępny ?
https:/.../
precyzja nie boli23.11.2018, 11:48
Nie tylko licealiści ale wszyscy uczestnicy projektu zorganizowali happening ?Smogbusters?.
?Ghostbusters? to tylko inspiracja.
K.23.11.2018, 10:51
@ja
@Jan

coraz więcej ludzi "przesiada się" na odgórne spalanie, ale rokrocznie te same gospodarstwa podtruwają okolicę, spalając smieci. brak słów
Jan Sięka22.11.2018, 21:23
@ja: Słusznie prawisz! Ja dodam od siebie, z uporem maniaka, że podstawowym sposobem walki ze smogiem winno być nauczenie ludzi jak prawidłowo korzystać ze swoich kotłów. Robią to na Zachodzie, potrafią to już zrobić np. w Gdyni, czy w Kielcach, ale u nas w Małopolsce dalej pokutuje jedyna słuszna metoda, czyli zakaz i wymiana.
propaganda smogowa21.11.2018, 22:04
kominy pozatykajcie bedziemy spac w zimie jak surykatki jeden na drugim grzac sie
ja21.11.2018, 08:21
wszystko ładnie pieknie tylko że skupiamy sie na skutkach a nie przyczynach . Obnizka ceny gazu i prądu a właściwie opłat dystrybucyjnych mogła by być skuteczniejsza .
fred21.11.2018, 05:24
Przestancie wycinać lasy i drzewa koło dróg,to bedzie mniejszy smog a i więcej trzeba chodzić a nie złomami jedzić a młodym mówicie że to od palenia weglem.dawniej to koło kazdego domu było drzewo prawdziwe a nie jak teraz tuje.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl