21.11.2018, 23:03 | czytano: 643

Innowacyjne projekty w II LO (zdjęcia)

arch. szkoły
Właśnie zakończyły się w II LO w Nowym Targu prace nad projektem Booktrailer Film Festival realizowanym w ramach programu Erasmus +. Bilans działań robi duże wrażenie. Nie sposób wymienić wszystkie doświadczenie, jakie przyniósł projekt, ale warto przywołać te najbardziej znaczące. Tym bardziej, że miały one nie tylko wymiar i zakres szkolny, ale również lokalny, ogólnopolski, a nawet międzynarodowy.
Niewątpliwym sukcesem organizatorów jest popularyzacja konkursu Booktrailer Film Festival w całym kraju. W zeszłym roku na I edycję ogólnopolską festiwalu organizowaną przez nowotarską szkołę nadesłano ponad pięćdziesiąt filmów. Te najlepsze zarekomendowano do udziału w finale międzynarodowym festiwalu w Włoszech. Organizatorzy liczą, że i w tym roku uda się ten sukces powtórzyć.
Przypomnieć należy również sukcesy, jakie odnieśli uczniowie nowotarskiej szkoły. To przede wszystkim nagroda główna Booktrailer Film Festival 2017 za film promujący książkę Joanny Bator „Ciemno prawie noc” oraz Nagroda Europejskiego Jury Nauczycieli Booktrailer Film Festival za promocję „Madame” Antoniego Libery. Wspomnieć należy również, że ten ostatni film został zaprezentowany podczas tegorocznego 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji w ramach forum „Młodzi i Kino”.

W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w wyjazdach edukacyjnych do szkół partnerskich we Francji (Prowansja) i Włoch (Lombardia), podczas których mogli rozwijać kompetencje związane z warsztatem filmowych oraz przekładem języka literatury na język filmu. Ważnym efektem współpracy nauczycieli jest również studium naukowe poświęcone metodzie pracy nad booktrailerem w kontekście współczesnych przemian edukacyjnych.

Innym atutem działań jest również zacieśnienie współpracy z instytucjami wspierającymi projekt: Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Centrum Badań Edukacyjnych i Kształcenia Ustawicznego Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Należy również nadmienić, że obok kontynuacji działań związanych z upowszechnieniem festiwalu organizatorzy zdecydowali się na udział w kolejnym projekcie dofinansowywanym z programu Erasmus + ART TЯA: From ART TЯAilers towards new skills and Competences, more responsive to the labour market and the knowledge-based society needs. W ramach tego projektu uczniowie II LO we współpracy z rówieśnikami ze szkół partnerskich z Włoch, Francji, Bułgarii i Austrii pracować będą nad filmami poświeconymi wybranym dziełom sztuki. Istotnym elementem projektu są także wjazdy edukacyjne do szkół partnerskich. Już pod koniec listopada grupa uczniów II LO wyjeżdża na Lazurowe Wybrzeże do Fréjus, by poznawać tajniki warsztatu filmowego.

źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl