02.12.2018, 15:16 | czytano: 387

Uczniowie "Sokoła" poznali nowotarską drogę do niepodległości

zdj. Marcelina Zubek ZS1
Młodzież z Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu 29 listopada 2018 r. w auli szkoły wysłuchała prelekcji dr Roberta Kowalskiego - kustosza Muzeum Podhalańskiego pt. "Nowy Targ na drodze do niepodległości".
W stulecie odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę młodzi ludzie poznali lokalny wymiar niepodległościowych dążeń.
Dr Kowalski swą opowieścią powiódł zebranych przez wieki - od utraty niepodległości przez Podhale podczas rozbiorów, przez powstańcze zrywy, tworzenie się organizacji paramilitarnych, aż po wybuch I wojny, przebieg działań wojennych w Galicji. Pokazał jaką rolę spełniał Nowy Targ w latach wojny, by na koniec zaprezentować "Nowotarski Świt Wolności" przypadający na noc z 31 października na 1 listopada 1918 roku.

Opowieść została wzbogacona prezentacją ukazującą unikalne zdjęcia związane z historią Nowego Targu m. in. legionistów przed frontonem budynku Sokoła (obecnie siedziby ZS1) tuż przed wymarszem na I wojnę. Pan dr Robert Kowalski przypomniał też o realizowanym przez muzeum projekcie "Zaginiony Legion Piłsudskiego. Kwatera wojenna 1914-1923 w Nowym Targu". Celem którego jest upamiętnienie żołnierzy, którzy spoczęli na nowotarskim cmentarzu. Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu m. in. uczestniczy w jego realizacji.

źródło: szkoła, zdjęcia wykonała Marcelina Zubek ZS1
komentarze
......06.12.2018, 11:25
A czy Kowalski w ogóle jest doktorem w świetle przepisów polskiego ustawodawstwa? Nie ma go w żadnych oficjalnych zestawieniach osób ze stopniami i tytułami naukowymi. Chyba, że zrobił doktorat na Słowacji, bo z nim to całkiem możliwe. Ale takim stopniem nie ma prawa posługiwać się na terenie RP.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl