02.12.2018, 18:10 | czytano: 800

Dzień Patrona w Zespole Szkół nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu (zdjęcia)

zdj. Patrycja Kurowska z ZS1
W Zespole Szkół nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu dzień urodzin Władysława Orkana jest rokroczne celebrowany w sposób wyjątkowy.
Z okazji 143 rocznicy urodzin Dumaca z Gorców podczas uroczystej akademii została przypomniana jego biografia.
Szczególnie lata, kiedy jako legionista Orkan brał udział w I wojnie światowej. 2018 bowiem to rok 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, a dla społeczności ZS1 - 110-lecie powstania budynku Sokół, który był, jest i będzie miejscem nauki młodzieży z całego Podhala. Władysław Orkan to ceniony działacz społeczny. Zabiegał o kształcenie młodych z poszanowaniem tradycji, o zachowanie rodzimej kultury. Dlatego też podczas akademii nie brakło góralskich śpiewów i występów tanecznych uczniów ZS1. W montażu słowno-muzycznym wykorzystano fragmenty listów, wspomnień i poezji Piewcy Podhala.

Dzień Patrona był też okazją do oficjalnego przyjęcia do grona uczniów Sokoła młodzieży z klas pierwszych po uprzednio złożonym ślubowaniu. Uwieńczeniem Dnia Patrona było złożenie wiązanki biało-czerwonych kwiatów pod pomnikiem Władysława Orkana na placu Słowackiego.

źródło: szkoła, zdj. Patrycja Kurowska z ZS1
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl