08.01.2019, 18:42 | czytano: 1418

Wyjątkowy Koncert Kolęd Goszczyńskiego (zdjęcia)

arch. szkoły
Najpierw: długi, wężowy przemarsz zaśnieżonymi ulicami miasta do domu kultury. Potem: feeria dźwięków, strojów i nastrojów. Ostatnie muśnięcia ubrań galowych, ludowych, sylwestrowych. Kontrola wygięcia boa z łańcucha choinkowego i rogów renifera; błysku czerwonych szpilek i traperów. Tak, wreszcie możemy ze wszystkich uczniowskich i nauczycielskich gardeł śpiewać kolędy!
7 stycznia 2019r. spełniło się to wspaniałe wydarzenie, którego animatorką jest niezastąpiona, nieustannie motywująca wszystkich do działania, ćwicząca na lekcjach z klasami i podczas przerw z nauczycielami, z trwogą i nadzieją schowana za kurtyną prof. Dorota Żmuda.
Szkolny Koncert Kolęd nareszcie mógł się wyśpiewać głosami solistów i duetów, sekstetów i chórów; z towarzyszeniem fortepianu i gitary, dzwonków i akordeonu.

A wszystko rozpoczęła niestrudzona w swoich wokalnych popisach klasa 3d, która w formie śpiewanej dyskusji usprawiedliwiła swoją nieobecność rok temu, przedstawiając własną wersję Opowieści wigilijnej. I tylko żal, że tekst prof. Hanny Sięki (dotyczący maturzystów): Dzisiaj tu na kolędzie, jutro nas nie będzie ma, niestety, szansę się ziścić.

Pocieszenie przyszło od kl. 1b ze słowami Z narodzenia Pana i O gwiazdo betlejemska, a nastroje stonowała Karolina Tomas z kl.1b życzliwie krytykująca Aniołów Białych: pocoście tak skrzydełkami trzepocąc, płatki śniegu rozsypali czarną nocą.

Gdy aniołki z klasy pierwszej odleciały, pokazali swoje wokalne umiejętności nauczyciele, śpiewając na trzy głosy, legato i staccato, z wdziękiem i czarem, który wywołał słuszny entuzjazm publiczności, dwie kolędy: Narodził się Jezus Chrystus, bądźmy weseli oraz Z narodzenia Pana dzień dziś wesoły.

Potem Karolina Fąfrowicz grając na akordeonie Gdy się Chrystus rodzi, wprowadziła na scenę klasę 2e z wychowawczynią, która złożyła życzenia na scynście, na zdrowie, na ten Nowy Rok.

Pani dr Katarzyna Grobarczyk-Piekło w stroju ludowym wielu uczniów i … kolegów zadziwiła znajomością gwary i swobodą sceniczną.

Dla odmiany, ubrana w złotą sukienkę Julka Majerczyk w duecie z niezrównanym Stanisławem Kwakiem zaśpiewała w autorskiej aranżacji A wczora z wieczora i Santa Claus is comming to Town. Po nich kl.1a równiutkim i czystym brzmieniem swych głosów objawiła, że Mesyjasz przyszedł na świat prawdziwy.

Ola Pawlikowska uczennica kl. 1d pięknie i poruszająco zaprezentowała napisaną przez siebie kolędę Pukanie do drzwi. Była tak autentyczna, że uwierzyliśmy, że zamarznięte serce stopnieje, gdy otworzymy drzwi Jezusowi. Dlatego chłopcy z 1c już mogli objawić Tryumfy Króla Niebieskiego, a Patrycja Zarycka i Paweł Kutyła odkryć, że mizerna cicha stajenka licha pełna niebieskiej chwały.

Zuza Garbaruk z kl.1f z przejęciem zaśpiewała Złotą Jerozolimę, zaś klasa 1e radośnie wzywała: Świeć gwiazdeczko, świeć!
Prowadzący ze swadą koncert Jacek Mozdyniewicz z kl. 3c zauważył, że w naszej szkole śpiewamy kolędy w wielu językach. Wysłuchaliśmy zatem Dzisiaj w Betlejem wspaniale przetłumaczone na język włoski przez prof. Magdalenę Smreczyńską oraz wyśpiewany operowo przez Julię Batkiewicz i Olę Pawlikowską średniowieczny hymn Adeste Fideles. Również uczący się języka niemieckiego odsłonili swoje możliwości, prezentując przy wtórze gitar elektrycznych Alle Jahre Wieder oraz Lustig, Lustig. Warto dodać, że w występ germanistów przygotowała śpiewająca ze swoimi podopiecznymi Biała Śnieżynka – prof. Jadwiga Leja.

Zbliżający się finał można było przeczuć przysłuchując się konsonansom sekstetu występującego pod nazwą Zespół Wokalny Cesarsko-Królewskiego Gimnazjum. Artyści wydobyli cudowne brzmienia w pastorałce z XVI wieku Gaudente i w kolędzie Ach, ubogi żłobie. Warto pochwalić nieocenionego maestra Jakuba Galicę – inspiratora i dyrygenta zespołu.
W klimaty dwudziestowieczne wprowadziła nas Julia Majerczyk kolędą Uciekali, uciekali z musicalu Metro oraz piosenką śpiewaną z kl. 3e Rockin around the Chistmas tree.

Crème de la crème Koncertu Kolęd stał się popis laureatek wielu konkursów wokalnych Klaudii Budzyk i Gabrieli Szyszki, które w duecie zaśpiewały Kolędę o ludzkim zrozumieniu a razem z klasą 3f A wczora z wieczora.

Gdy wybrzmiały ostatnie tony, wszystkim występującym podziękowała dyrektor Maria Kopeć. Wyraziła również zadowolenie, że dzięki życzliwości Bolesława Bary dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury mogliśmy wspólnie koncertować. I właśnie wspólnym śpiewem Pójdźmy wszyscy do stajenki zakończyliśmy to piękne, muzyczne spotkanie.

Relacja ta byłaby niepełna, gdyby nie zostali wymienieni wszyscy akompaniatorzy (w kolejności występowania): wielokrotnie przygrywający na gitarze Marcin Głodziak, również na gitarze Sylwia Gacek, Karolina Tomas, Łucja Obrusik, Anna Cetera, Kamila Fryźlewicz; na fortepianie Julia Majerczyk, Anna Figura, Zuzanna Garbaruk; na akordeonie Karolina Fąfrowicz i Arkadiusz Ostwald; na skrzypcach Anna Pałys; na gitarze elektrycznej Patryk Gątkiewicz, Dominik Plewa, Wojciech Kaleta; na dzwonkach Magda Dobrzyńska.

Całość występów jak z puzzli poskładały panie prof. Jadwiga Leja i Dorota Żmuda.

oprac. Katarzyna Żmuda
Zobacz pełną wersję podhale24.pl