16.06.2019, 20:14 | czytano: 1309

„Policjanci w służbie historii” – trzecia edycja, trzeci sukces

arch. szkoły
NOWY TARG. III edycja ogólnopolskiego konkursu „Policjanci w służbie historii” – jak i dwie poprzednie – przyniosła kadetom z Prywatnego Liceum zaszczytne miejsca w gronie laureatów. O wysokiej randze konkursu świadczy fakt, że jest on organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Komendę Główną Policji w Warszawie.
W konkursowe szranki stanęły tego roku 102 zespoły z całego kraju, lecz tylko 42 ekipy wykonały wszystkie zadania i tylko one były oceniane. Uczestnicy konkursu mieli znaleźć postać policjanta, który pełnił służbę w Policji Państwowej lub w Policji Województwa Śląskiego w okresie XX-lecia międzywojennego ewentualnie w latach II wojny światowej, a swoją służbą przyczynił się do budowania polskiej państwowości oraz swoimi czynami wpisuje się w etos policjanta.
Zdobyte informacje o wybranej osobie służyły wykonaniu trzech zadań:
- prezentacji postaci w formie opracowanego biogramu policjanta i krótkiego (1,5 – 3-minutowego) filmu, ukazującego jego służbę na rzecz Państwa Polskiego;
- odnalezieniu w okolicy i opisaniu miejsc pamięci związanych z wybraną postacią;
- przygotowaniu i przeprowadzeniu „żywej lekcji historii” dla dowolnej grupy, której uczestnicy będą mieli możliwość poznania historii związanej z postacią policjanta oraz miejscami pamięci.

Aneta Jarosz i Aleksandra Skubisz – kadetki z „Venuleta” - wybrały postać policjanta Policji Państwowej oraz tzw. policji granatowej - Stanisława Piłata, który jednocześnie trzy lata przed wybuchem wojny brał udział w olimpiadzie sportowej w Berlinie. Był wielokrotnym reprezentantem Polski w boksie w wadze ciężkiej oraz wielokrotnym Mistrzem Polski w tej dyscyplinie w okresie przedwojennym. Trenował go sam Feliks „Papa” Stamm.

W latach II wojny światowej, Stanisław Piłat służbę pełnił jako policjant Polskiej Policji na terenie Generalnej Guberni w Komendzie Powiatowej w Nowym Targu. Podczas okupacji pomagał członkom ruchu oporu na terenie Podhala. Informacje o swoim bohaterze kadetki uzyskały, przeprowadzając wywiad z córką Stanisława Piłata - panią Ewą Jarocką.

Drugi zespół z „Venuleta”, w składzie Kinga Rusnak, Karina Wójcik i Nikodem Orzechowski - to laureaci II stopnia w tym konkursie. Wybranym przez nich bohaterem był Michał Kanik - policjant Policji Państwowej II RP, który służbę pełnił m. in. w Sułkowicach, Myślenicach a przed wybuchem II wojny światowej w Gorlicach, pełnił funkcję zastępcy komendanta Komendy Powiatowej.

Już na początku wojny, po napaści ZSRR na Polskę, dostał się do niewoli sowieckiej, był jeńcem w obozie w Ostaszkowie. Został zamordowany przez żołnierzy NKWD w Twerze i wrzucony wraz z ponad 6000 innymi funkcjonariuszami do dołów w Miednoje. Informacje o Michale Kaniku nasi kadeci uzyskiwali w rozmowie z Jego córką - panią Michaliną Białecką.

Laureaci I stopnia wezmą udział w wyjeździe edukacyjnym, na którego trasie znajdą się m.in. Mińsk, Katyń, Miednoje (gdzie 2. września będą uczestniczyli w oficjalnych uroczystościach), Wilno.

Natomiast laureaci II stopnia jesienią br. wezmą udział w specjalnie dla nich organizowanym dniu w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

Opiekunem merytorycznym wszystkich startujących w konkursie kadetów z ramienia Szkoły był mjr Krzysztof Tekiel.
A oto nagrodzone filmy:
film Anety i Olifilm Kingi, Kariny i Nikodemaźródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl