22.06.2019, 09:48 | czytano: 1002

Justyna Kmin - Liderem wiedzy i wartości

arch. szkoły
Kolejna edycja akcji „Lider wiedzy i wartości – doświadczeniem budujesz pewność siebie!” za nami. Nowotarska szkoła, w której funkcjonuje klasa mundurowa, miała okazję wybrać lidera wiedzy i wartości. Tegoroczny zwycięzca Justyna Kmin uczęszcza do Prywatnych Szkół Średnich im. prof. Jana Vanuleta w Nowym Targu.
Całoroczna ocena
Akcja specjalna, tak jak poprzednio, trwała przez cały rok szkolny. To właśnie podczas tego okresu bacznie przyglądano się zachowaniu i prezentowanym postawom każdego z potencjalnych liderów, czyli wszystkich uczniów klas mundurowych.

A jakie cechy brano pod uwagę? Przede wszystkim nienaganną postawę, zaangażowanie w działalność charytatywną, czy aktywny udział w życiu szkoły. Oprócz tego lider nie mógł również zaniedbywać swoich podstawowych obowiązków szkolnych, a co za tym idzie, powinien wyróżniać się także pod względem wyników w nauce.

Wysoka średnia, czy działalność dodatkowa to tylko niektóre z atrybutów cechujących prawdziwego lidera — tłumaczy Grzegorz Basta, właściciel marki Sortmund, będącej organizatorem akcji. Istotne jest też, by młody człowiek był świadomy, że jego pozytywne zachowanie, może przybrać efekt kuli śnieżnej i zaktywizować innych do działania. Od lat doceniamy uczniów, którzy wyróżniają się na tle innych, ponieważ widzimy ich potencjał i chcemy dać im szansę na wykorzystanie go do realizacji dobrych celów - dodaje organizator.

Świadomość misji

Szkoły, które uczestniczą w akcji, również stawiają na pierwszym miejscu propagowanie idei umiejętnego łączenia wiedzy i wartości. Dyrektorzy zdają sobie sprawę, że w szczególności w klasach, które skupiają młodych ludzi wiążących swoją przyszłość ze służbą mundurową i bezpieczeństwem, powinno się oprócz podstawowej wiedzy uczyć także szacunku, chęci pomocy innym, a także zaangażowania w kwestie społeczne.
„W naszej szkole liczy się przede wszystkim patriotyzm, dyscyplina, poszanowanie mienia, bezpieczeństwo” – mówi dyrektor szkoły Władysław Hnatik.

„Uczennica, którą wybraliśmy na lidera wiedzy i wartości odznacza się z najwyższą średnią w szkole. Bierze aktywny udział w licznych konkursach, tematycznych, historycznych. Jest liderem w szkoleniu wojskowym, praktycznym i tematycznym. Interesuje się historią. Została wytypowana do nagrody Rady Ministrów jako najlepsza uczennica” – dodaje.

Zainteresowanie akcją po raz kolejny potwierdziło, że inicjatywy promujące patriotyzm (w tym patriotyzm lokalny), osiąganie wysokich wyników w nauce, czy propagujące pomoc innym, są wciąż bliskie społeczeństwu. Młodzi laureaci z pewnością staną się silnymi wzorcami do naśladowania i pociągną za sobą wielu innych uczniów.

źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl