22.06.2019, 12:49 | czytano: 2802

Goszczyński na wokandzie (zdjęcia)

Wraz z końcem roku szkolnego zakończyły się również warsztaty prawnicze dla klasy 2D z I Liceum im. S. Goszczyńskiego, zorganizowane i prowadzone przez Pana Sędziego Jacka Gacka pod patronatem Pana Prezesa Sądu Okręgowego w Nowym Sączu. Warsztaty składały się z 3 spotkań w I LO oraz wyjazdu do sądu w Nowym Sączu, gdzie młodzież miała możliwość poprowadzić rozprawę sądową.
„Dzięki uprzejmości Pana Sędziego Jacka Gacka nasza wiedza na tematy prawnicze stała się bardziej rozległa. Omawialiśmy zagadnienia wiele zagadnień, od pojęć związanych z postępowaniem karnym, aż po szczegółowe przepisy i funkcje danych osób na sali sądowej. Rozmawialiśmy o bieżącej sytuacji politycznej i społecznej w Polsce. Przeprowadzaliśmy burzę mózgów na temat tego, co można byłoby zmienić w naszym kraju, aby wszystkim żyło się lepiej. Rozkładaliśmy na czynniki i analizowaliśmy poszczególne etapy rozprawy sądowej. Pan Sędzia polecił nam napisać przykładowe zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Dzięki temu nauczyliśmy się, jak używać języka specjalistycznego w praktyce. Mieliśmy także możliwość zadawania pytań Panu Sędziemu. Dla wielu z nas było to ekscytujące, gdyż odpowiedzi otrzymywaliśmy od specjalisty” – tak wspomina projekt Aleksandra Suska, uczestniczka warsztatów prawniczych

„Wykłady same w sobie były niezwykle fascynujące, lecz wyjazd do Nowego Sącza przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Mieliśmy do dyspozycji przygotowany wcześniej scenariusz oraz stan faktyczny. Każdej osobie z klasy została przydzielona odpowiednia rola. W autobusie analizowaliśmy wszelkie niuanse związane ze sprawą, wspieraliśmy się i dodawaliśmy sobie nawzajem otuchy. Niektórzy z nas musieli podjąć nie lada wyzwanie i zmierzyć się z niemałym stresem. Sala sądowa zrobiła na nas ogromne wrażenie i pozwoliła wczuć się w klimat. Rozprawa przebiegła pomyślnie. Wszyscy idealnie wpasowali się w role i całość wyszła bardzo profesjonalnie. Będąc w Nowym Sączu mieliśmy także okazję udać się do tamtejszego zakładu karnego. To przeżycie na długo pozostanie w naszej pamięci. Wizyta wywarła na nas ogromne wrażenie i uświadomiła, że wolność jest darem, który wymaga szacunku”.

źródło: szkoła, zdj. Klaudia Rafacz
komentarze
daniel26.06.2019, 13:52
Tak a z tydzień temu wydzierały sie na rynku po pijaku , gratuluje przyszłych mądrych
Zobacz pełną wersję podhale24.pl