13.06.2019, 21:42 | czytano: 573

Ekonomik w Portugalii – zagraniczne praktyki Erasmus+

arch. szkoły
3 czerwca br. kolejna grupa uczniów i uczennic z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu rozpoczęła swoją przygodę na zagranicznych praktykach w Portugalii. Associação Intercultural Amigos da Mobilidade – organizacja przyjmująca uczniów gości tym razem 20 osób z klas technik ekonomista i technik spedytor.
Praktyki zagraniczne potrwają do 14 czerwca, a organizowane są w ramach projektu „Szkoła w Europie-praktyki zawodowe w europejskich przedsiębiorstwach”, realizowanego na zasadach programu Erasmus+ współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Zapraszamy do zapoznania się z relacją uczniów:
Nadszedł wreszcie ten upragniony dzień - wyruszyliśmy do Portugalii; najpierw busem do Wrocławia, a z Wrocławia samolotem do Porto. Już sama podróż była dla nas dużym przeżyciem, gdyż lecieliśmy samolotem pierwszy raz w życiu. Szczęśliwie dotarliśmy na miejsce i zakwaterowano nas na kampusie Mobility Friends. Dostaliśmy całkiem miłe pokoje, każdy z łazienką i klimatyzacją.

Poniedziałek był dzień integracyjno – poznawczym: zwiedziliśmy Barcelos, zorientowaliśmy się w zasadach funkcjonowania kampusu, recepcji, grafiku praktyk, stołówki. Wieczór spędziliśmy na wspólnym śpiewaniu, tańcu i grze w siatkówkę.

Kolejne dni to poznanie miejsca praktyk i pracodawców. Na własnej skórze przekonaliśmy się, że Portugalczycy czasu nie liczą, jednak mimo poślizgów czasowych wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Mimo lekkiej, chłodnej oceanicznej bryzy i drobnego deszczyku udało nam się pokąpać w basenie i ponownie pograć w siatkówkę; nie zabrakło również wieczorka z gitarą.

Praktyki już rozkręciły się na całego – każda z podgrupek zapoznała się z obowiązkami, wykonuje przydzielone jej zadania, a i dzienniczki uzupełniamy na bieżąco. Wieczorkiem zasłużony odpoczynek – tańczymy na dyskotece; integrujemy się z grupami z innych krajów (Rumunia, Czechy, Hiszpania, Włochy). Ogólnie jesteśmy zadowoleni – jest fajna atmosfera, dobre jedzonko, przyjemna pogoda… która czasami jednak daje nam się we znaki – bywa, że wieje, pada i jest zimno ;( Po powrocie z praktyk zajmujemy się uzupełnianiem dokumentacji, gramy w bilard, w karty, potańczyliśmy także przy rumuńskim disco polo (manele).
W piątek w końcu nastąpiła znaczna poprawa pogody – po praktykach odpoczywamy na słoneczku, kąpiemy się w basenie. Po kolacji spacer do Lidla i nauka kolejnych piosenek, pląsów i zabaw ogniskowych. Znów śmiechom, żartom i docinkom nie było końca.. Zasypiamy z myślą o jutrzejszej wycieczce do Porto.

źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl