08.09.2019, 11:37 | czytano: 966

Licealistka z Goszczyńskiego na Międzynarodowym Turnieju Chemicznym w Moskwie (zdjęcia)

arch. szkoły
Weronika Łukaszczyk z I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Goszczyńskiego wraz z innymi przedstawicielami renomowanych małopolskich liceów, reprezentowała Polskę w Międzynarodowym Turnieju Wiedzy Chemicznej – International Chemistry Tournament w Moskwie.
Drużyna zmierzyła się z wybitnymi chemikami z takich krajów jak m.in. Iran, Węgry, Singapur, Rosja, Tajlandia, Czarnogóra. Polska reprezentacja zajęła IV miejsce.
„Przygotowania rozpoczęliśmy już w maju, kiedy organizatorzy opublikowali pełną listę problemów chemicznych. Naszym zadaniem było opracowanie rozwiązań, możliwych z naukowego punktu widzenia, a następnie sporządzenie prezentacji, które podczas turnieju przedstawialiśmy. Ponadto każdy z nas musiał obronić swój pomysł, odpowiadając na pytania przeciwnej drużyny, której zadaniem było zauważyć wady w naszym rozwiązaniu, a także przed jury, składającym się z pracowników naukowych uczelni wyższych.

Problemy, którymi ja się zajmowałam, dotyczyły m.in. zaproponowania związku, który zmienia barwę co najmniej dwukrotnie, podczas rozdrabniania w moździerzu, czy ustalenie 4 warstw rozpuszczalników, w których zachodzące reakcje spowodują transport co najmniej jednego atomu przez wszystkie 4 warstwy.

Organizatorzy postarali się również zorganizować nam czas wolny, dzięki czemu mogliśmy zwiedzić Moskwę, a nawet odwiedzić Zjednoczony Instytut Badań Jądrowych w Dubnej” - wspomina turniej Weronika, której wyjazd pozostanie na długo w pamięci.

Wyjazd został wsparty m.in. przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, a także Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej.
Naukowo licealistkę wspierała Pani Gabriela Głodziak.

źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl