15.09.2019, 15:23 | czytano: 703

Wyjazd na praktyki zagraniczne do Wielkiej Brytanii uczniów ZS1

arch. szkoły
Początek roku szkolnego to dobra okazja do przypomnienia, jak uczniowie szkół średnich mogą doskonalić swoje umiejętności zawodowe w czasie praktyk zagranicznych. Przed grupą 16 uczniów Zespołu Szkół nr 1 im. W. Orkana w Nowym Targu zakwalifikowanych do udziału w programie praktyk zagranicznych swoje gościnne podwoje otworzył Bristol w Wielkiej Brytanii.
To miasto w południowo-zachodniej Anglii stało się domem na miesiąc dla informatyków i grafików z klas III TI i III TGI biorących udział w projekcie p.t. „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój na zasadach Programu Erasmus+.
Projekt opracowany i wykonany przez ZS1 p.t. „Praktyka czyni mistrza” zakłada przede wszystkim doskonalenie umiejętności zawodowych i językowych. Pobyt w dużym (prawie półmilionowym), nowoczesnym (ale z historycznymi tradycjami) mieście był ku temu znakomitą okazją. Tym bardziej, że tegoroczne praktyki w Wielkiej Brytanii cechowały się bardzo dużą różnorodnością firm. Oczywistością w tym zestawie były przedsiębiorstwa zajmujące się serwisowaniem i sprzedażą sprzętu komputerowego, ale wśród nich znalazły się agencja nieruchomości, firma sprzątająca, oferująca prywatne biurko / przestrzeń roboczą do pracy zdalnej, czy specjalizująca się w branży „ślubnej” (m.in. zajmująca się sprzedażą pudełek zaręczynowych, które mają w środku kamerkę, nagrywającą reakcję partnera/partnerki). Lista czynności zleconych praktykantom, można śmiało powiedzieć, była imponująca: administrowanie siecią, obsługa części programów Adobe: Photoshop oraz Illustrator, przetwarzanie grafiki rastrowej i wektorowej, przygotowywanie i wykonywanie stron internetowych, zapoznawanie się z builderami stron internetowych, zapoznawanie się z działalnością marketingową, wykonywanie animacji reklamowych, przygotowywanie ilustracji i banerów reklamowych, wykonywanie zdjęć do potrzeb reklamowych, prowadzenie bloga i social media na tematy związane stricte z profilem przedsiębiorstwa, aktualizacja strony internetowej, budowa nowych komputerów i stacji roboczych, diagnoza usterek w komputerach i laptopach oraz ich naprawa, czy też wymiana podzespołów w komputerach, odzyskiwanie danych... Myślicie, że praktykanci czymkolwiek się zrażali? Absolutnie nie, bo swoje zaangażowanie, gotowość do uczenia się, punktualność, rzetelność mogli połączyć z przyjaznym otoczeniem pracowniczym i chęcią komunikowania się w języku angielskim. Stworzono im bardzo dogodny klimat, sprzyjający pogłębianiu wiedzy marketingowej oraz nabywaniu nowych wiadomości i taktyk z perspektywy przedsiębiorcy. Nie zniechęcały do pracy nawet przypadki naprawy sprzętu, który rocznikowo był starszy niż praktykanci.


Kiedy uczniowie już wzorowo wywiązali się ze swoich powinności zawodowych, wracali do domu...Tak, do domu, bo grupa przebywająca w Wielkiej Brytanii ( w odróżnieniu od włoskiej) przez miesiąc mieszka „przy rodzinie”. Wszyscy uczestnicy zgodnie bardzo pozytywnie wypowiadali się o warunkach mieszkaniowych. Smaczne, urozmaicone posiłki, konwersowanie przy stole, wspólne wycieczki pozwalały poczuć się jak w we własnym domu. Okazało się to tym bardziej cenne, że trafili do rodzin zróżnicowanych pod względem pochodzenia, wyznawanych przekonań religijnych i tradycji kulturowych. Spotkali się ogromną życzliwością, otwartością i chęcią niesienia pomocy w każdej sytuacji. A te cechy chyba można uznać za wyróżnik mieszkańców Bristolu, bo wielokrotnie z taki m traktowaniem zetknęli się w czasie swojego pobytu. Mieli okazję , by się o tym przekonać nie tylko w pracy, ale także spędzając czas wolny na mieście.
Bristol oferował im zwiedzanie wspaniałych zabytków jak Clifton Suspension Bridge, muzeum, katedra bristolska z XII wieku, domy z XV i XVI wieku, port, uniwersytety, średniowieczny teatr, zoo. Interesujących wrażeń dostarczało oglądanie niepowtarzalnych graffiti. Ulubioną formą odpoczynku było wyjście do parku, gdzie można skorzystać z licznych atrakcji oraz porozmawiać z zupełnie obcymi, ale niezwykle serdecznymi i przyjaznymi ludźmi.

Uczestnicy praktyk zobaczyli ciekawe nowe miejscami podczas organizowanych wycieczek: do Bath znanego z rzymskich łaźni oraz oszałamiającego Londynu - onieśmielającego tempem ruchu ulicznego, a przede wszystkim majestatem królowej Elżbiety II spotykającej się z poddanymi z okazji swoich urodzin. Wrażenia- niezapomniane! Tak samo można by podsumować ostatecznie pobyt w Wielkiej Brytanii na praktykach - możliwość przetestowania predyspozycji zawodowych wraz z doskonałą sposobnością doskonalenia umiejętności komunikowania się w języku angielskim dla 16 uczniów ZS1 okazały się pożyteczną i pasjonującą przygodą.

źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl