22.09.2019, 20:51 | czytano: 520

Uczniowie Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych sprzątali las (zdjęcia)

arch. szkoły
"Dołącz do nas!" - zapraszał na opublikowanym w sieci filmie prezydent RP Andrzej Duda, który w ramach „Sprzątania Świata” zainicjował akcję „SprzątaMY Las”. Uczniowie ZPS-W odpowiedzieli na wezwanie.
Lasy to nasze wspólne dobro, to miejsce, gdzie najczęściej odpoczywamy, odbywamy wycieczki, chodzimy na spacer, gdzie zbieramy grzyby. Powinniśmy odwdzięczyć się lasom za to, co nam dają. Pozostawiane przez ludzi śmieci nie tylko szpecą krajobraz i zniechęcają do spacerów, ale przede wszystkim są śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Rozkładając się, często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, w tym wodę pitną. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie. Jak podają statystyki w zeszłym roku leśnicy wywieźli z lasów 109 tysięcy metrów sześciennych śmieci, które mogłyby się zmieścić w tysiącu wagonów kolejowych. Lasy Państwowe na sprzątanie lasów wydają rocznie ok. 20 mln zł.
20 września br., kiedy na całym globie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 i Szkoły Branżowej Nr 5 w Nowym Targu pod opieką leśniczych sprzątali okolice Boru na Czerwonem. Równocześnie Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami sprzątali fragment Puszczy Białej.

Bogusława Dudek - nauczyciel, zdj. arch. szkoły
Zobacz pełną wersję podhale24.pl