24.10.2019, 18:46 | czytano: 981

51 Nocny Rajd Szlakami Partyzantów Gorczańskich (zdjęcia)

arch. szkoły
W nocy z 18 na 19 października po raz 51 odbył się Rajd Szlakami Partyzantów Gorczańskich organizowany nieprzerwanie od 1969 r. przez I Liceum Ogólnokształcące im. S. Goszczyńskiego.
W piątkowy wieczór, 32 licealistów spotkało się w budynku liceum gdzie przewodnik - Adam Jachymiak przybliżył historię partyzantów oraz historię rajdu. Po godzinie 19:00 zostały zapalone znicze przy pamiątkowych tablicach, na których wypisane są nazwiska poległych profesorów, uczniów i absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Goszczyńskiego z okresu I i II Wojny Światowej.
Tegoroczna trasa rajdu rozpoczynała się w Klikuszowej skąd prowadzi czarny szlak w kierunku Bukowiny Miejskiej, następnie szlak żółty doprowadza do Schroniska PTTK na Turbaczu. Cała grupa wyposażona w latarki dotarła do schroniska ok. godziny 24:00. Najważniejszym momentem wyprawy było dotarcie do Hali Wzorowej pod Turbaczem i oddanie hołdu pamięci poległych przy symbolicznym grobie Albiny Białoń - #SzkołaPamięta, dziewczyny, która zginęła z rąk Niemców, kiedy próbowała ostrzec partyzantów przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Po godzinie 2 w nocy szlakiem zielonym nastąpił powrót do Nowego Targu. Tegoroczną edycję rajdu koordynował Jacek Waksmundzki oraz Piotr Smosna, który jako przewodnik beskidzki zamykał całą grupę i czuwał, aby nikt przymusowo nie nocował w gorczańskich lasach :).

Październikowa noc na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów liceum.

"Serdecznie zapraszamy na 52 Rajd, który odbędzie się już za rok" - namawiają uczniowie.

źródło: szkoła, s/
komentarze
std28.10.2019, 20:47
Na wszystkich mapach jest Wzorowa - jest dobrze :-)
Tadeusz Morawa syn żolnierza AK-WiN25.10.2019, 07:31
Powinno być Hala Wzorcowa,a nie Wzorowa
Zobacz pełną wersję podhale24.pl