01.11.2019, 10:23 | czytano: 4395

„Goszczyński” pamięta (zdjęcia)

zdj. Szymon Morawski
NOWY TARG. Co roku w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych I Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego wspomina wszystkich Profesorów i Uczniów poległych w walkach za Ojczyznę. W tym roku, ze względu na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, dzień ten obchodzony był wyjątkowo uroczyście.
Przed południem odbyło się otwarcie wystawy pamiątek związanych z II wojną światową. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Nauczycieli, Uczniów i Sympatyków Szkoły, wśród bogatych zbiorów znalazły się m.in. Order Virtuti Militari, szabla oficerska, ale też zestaw interesujących, a rzadko prezentowanych materiałów z archiwum Liceum.
W trakcie otwarcia wystawy miała miejsce również premiera wzruszającego filmu pt. „…i wciąż pamiętam. – II wojna światowa we wspomnieniach Uczniów i Absolwentów Szkoły” w reżyserii ucznia klasy trzeciej Dawida Gondka. Projekcję uświetniła obecność Wandy Szado-Kudasik, Józefa Borowicza i Andrzeja Pajerskiego. Wywiady z nimi oraz z Zofią Chowaniec stały się podstawą do filmu. Rozmowy przeprowadziły uczennice klasy drugiej Karolina Halczak i Anna Sinkiewicz.
Punktualnie w południe rozpoczął się tradycyjny Apel Poległych. Po oddaniu czci bohaterskim Uczniom i Profesorom rozpoczęła się część artystyczna – w krótkiej sekwencji scen szkolni aktorzy przybliżyli wspomnienia Uczniów i Absolwentów Szkoły oraz mieszkańców Nowego Targu i Podhala – świadków tragicznych wojennych dni.

Jak co roku, Apel zakończył się koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów klas pierwszych. Zaproszenie do wspólnego śpiewu przyjęli ochoczo wszyscy zaproszeni Goście, wśród których byli: Poseł RP Anna Paluch, Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego Bogusław Waksmundzki, Burmistrz Miasta Nowego Targu Grzegorz Watycha, Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie Dorota Słońska-Halczak, Przewodniczący Rady Rodziców Wojciech Nowak oraz Bliscy poległych Profesorów, Uczniów i Absolwentów.

Za przygotowanie 80. rocznicy II wojny światowej odpowiadali nauczyciele historii – mgr Aneta Borkowska, Zofia Łukasz, Katarzyna Sikora i Jacek Waksmundzki. Śpiew uczniów klas pierwszych przygotowała mgr Dorota Żmuda.

Tradycyjnie 2 listopada (w sobotę), o godz. 8:00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu zostanie odprawiona Msza Święta w intencji zmarłych Profesorów i Wychowawców Liceum.

ILO, zdj. Szymon Morawski, kl. 1Ag
zobacz także
komentarze
Uczestnik uroczystości01.11.2019, 13:51
Piękna i wspaniała uroczystość a zarazem lekcja patriotyzmu!!!Gratulacje dla tych , którzy ją przygotowali. Pani Dyrektor powinna być dumna ze swoich nauczycieli i uczniów. Jestem pod wielkim wrażeniem!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl