20.12.2019, 17:52 | czytano: 1309

Kadeci szkoleni w kwatermistrzostwie (zdjęcia)

arch. szkoły
NOWY TARG. 9-osobowa grupa kadetów z Prywatnych Szkół Średnich im. prof. Venuleta – adeptów pożarnictwa, odwiedziła nowotarską Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą. Kolejna z cyklu takich systematycznych wizyt pozwoliła na poznanie kwatermistrzowskich możliwości Jednostki, sprzętu i środków transportu, które służą spełnianiu tej ważnej roli, umożliwiając działania w każdym terenie.
Przypomnijmy, że wiele elementów tzw. zestawu kwatermistrzowskiego było wykorzystywanych np. podczas akcji związanej z pamiętnym wybuchem gazu w bloku przy ul. Wojska Polskiego w Nowym Targu, gdzie zginęły dwie osoby, a kilka mieszkań uległo zniszczeniu.
W progach Jednostki witał kadetów jej dowódca – bryg. Janusz Barnaś, przydzielając gościom strażaka-instruktora do kilkugodzinnych zajęć. Z nim kadeci poznawali mercedesa z naczepą, który przewozi kontener kwatermistrzowski i dodatkowo przyczepę z częścią sanitarną. Potężna gabarytowo naczepa mieści w swoim wnętrzu namioty o nadmuchiwanym szkielecie, zdolne zapewnić schronienie i miejsce wypoczynku 60 osobom (każdy jeden na 10 osób), generator prądu, sprzęt oświetleniowy, przedłużacze, łóżka, stoliki, karimaty, śpiwory, nagrzewnice, kamizelki ratunkowe i wiele innego sprzętu.

Przyczepę sanitarną wypełniają z kolei zbiornik z wodą, prysznice, toaleta. Poznając to wyposażenie, kadeci mieli okazję uczestniczyć w sprawdzaniu jego stanu technicznego i rutynowej konserwacji.

Warto dodać, że standard zestawu kwatermistrzowskiego, jaki posiada nowotarska Jednostka, kwalifikuje ją do udziału również w akcjach międzynarodowych.

źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl