24.01.2020, 20:52 | czytano: 1564

Nocne życie biblioteki szkolnej – wieczór z noblistką w "Rolniku"

arch. szkoły
Po codziennym szkolnym gwarze, kiedy zapada zmierzch, korytarze szkolne pustoszeją, a w bibliotece grasują już tylko myszy i mole....O nie, nie... Okazuje się, że istnieje garstka entuzjastów, dla których szczególny urok ma biblioteka po zmroku.
W przytulnym cieple lampy można usiąść z książką i przy aromacie zimowej herbaty podelektować się lekturą. Na przykład noblistki Olgi Tokarczuk...
Już kolejny raz bibliotekarki ze Szkoły Rolniczej na Kokoszkowie Katarzyna Gąsienica- Wawrytko i Joanna Cioczek – Jóźwiak zorganizowały zimowe wieczorne czytanie w bibliotece szkolnej. Tym razem wieczór poświęcony był twórczości Olgi Tokarczuk. Czytano głośno "Zgubioną duszę", fragmenty "Biegunów" oraz "Opowiadań bizarnych". Wieczór upływał niespiesznie, więc każdy miał też możliwość indywidualnego posmakowania innych książek noblistki podczas cichej lektury.

- Było nas niewielu, ale przecież czytanie to dość elitarne zajęcie i trudne, bo najpierw, jak pisarz narratora, tak czytelnik musi odnaleźć w sobie czułego odbiorcę: "Czułość dostrzega między nami więzi, podobieństwa i tożsamości. Jest tym trybem patrzenia, które ukazuje świat jako żywy, żyjący, powiązany ze sobą, współpracujący, i od siebie współzależny. Literatura jest właśnie zbudowana na czułości wobec każdego innego od nas bytu." - podsumowują Katarzyna Gąsienica- Wawrytko i Joanna Cioczek - Jóźwiak.

źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl