24.02.2020, 17:44 | czytano: 1386

„Tłusty czwartek” w ZSCKR (zdjęcia)

arch. szkoły
NOWY TARG. W szkole Rolniczej na Kokoszkowie tradycją już stało się uroczyste świętowanie „Tłustego czwartku”.
Na szkolnej kuchni pachniały faworki i gorące pączusie nadziewane: marmoladą, powidłami, wiśniami, żurawiną, borówkami, jabłkami, budyniem, serem, orzechami, czekoladą, masą kakaową czy ajerkoniakiem. Na specjalne zamówienie pojawiły się też pączki nadziane słonym karmelem.
Wszystkie „pączkowe wypieki” zostały wykończone lukrem i cukrem pudrem. Pojawiły się na nich dedykacje od wielkiego serca, bo tylko takie mają uczniowie i nauczyciele w ZSCKR Nowy Targ. Po zakończeniu dekoracji pączków wszyscy, ale to absolutnie wszyscy oddali się ich degustacji.

Z okazji „Tłustego czwartku” swoje podwoje szeroko otworzył również szkolny barek. Do pączków i faworków serwowano profesjonalnie przygotowaną kawę z ekspresu i napoje.

To święto po prostu nie mogło się nie udać. Duet szkolna kuchnia + szkolny barek; to duet doskonały. Już nie raz udowodnił on, że mamy w szkole profesjonalistów, którzy wspólnie tworzą kulinarne dzieła w wyjątkowej atmosferze jaka panuje na Kokoszkowie. Tym razem były to wyborne pączki i cappuccino….

Szkolne święto pączka nadzorowały: Dorota Kościelniak, Elżbieta Gil, Teresa Wrocławiak,

źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl