25.02.2020, 19:54 | czytano: 1199

„Potyczki z językiem polskim” w Szkole Podstawowej nr 6

arch. szkoły
21 lutego obchodzony był Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dzień ten został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.
Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Jest to też okazja do zwrócenia uwagi na piękno języka polskiego i jego bogactwo.

Aby zaakcentować ten Dzień uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Nowym Targu zostali zaproszeni przez polonistki oraz bibliotekę do udziału w konkursie „Potyczki z językiem polskim”.

Zawodnicy musieli wykazać się znajomością poprawnej polszczyzny, ortografią, interpunkcją oraz znajomością form użytkowych, w tym przypadku musieli napisać zaproszenie. Uczestnicy konkursu dobrze poradzili sobie z zadaniami i pokazali, że już od najmłodszych lat dbają o poprawność językową i czynią starania, aby język polski nie był zaśmiecany obcymi zapożyczeniami.

źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl