01.03.2020, 16:18 | czytano: 1253

„Bitwa na drobiowe smaki” z udziałem ZSCKR (zdjęcia)

arch. szkoły
Uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu udali się do Katowic, aby tam zaprezentować swoje umiejętności na Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnym pt.: „Bitwa na drobiowe smaki”.
Główne cele konkursu to: promocja mięsa drobiowego; obalenie mitów na temat szkodliwości mięsa drobiowego (obecność antybiotyków, hormonów GMO); zachęcenie uczniów szkół o profilu gastronomicznym do wykorzystywania mięsa drobiowego w codziennej diecie; rozwijanie umiejętności kulinarnych oraz kreatywności uczniów szkół gastronomicznych.
ZSCKR Nowy Targ w Katowicach reprezentowali uczniowie z kl. II Branżowej Szkoły I Stopnia kształcącej w zawodzie kucharz: Piotr Fudala i Dawid Pędzimąż oraz Adela Kaczmarczyk i Justyna Chowaniec.

Tematem przewodnim konkursu był oczywiście kurczak. Zadaniem uczestników było przygotowanie wymyślonej przez siebie zakąski oraz dania głównego na 4 porcje. Trudnością w konkursie było ograniczenie źródła ciepła do 3 pól.

Dania przygotowane przez Piotra i Dawida:
1. Przystawka: roladka z piersi kurczaka ze szpinakiem i serem feta, owinięta boczkiem, podana z sosem pomidorowym i jajem przepiórczym.
2. Danie główne: faszerowany filet z kurczaka sous vide, puree z batata w towarzystwie marchwi karmelizowanej w miodzie.

Adela i Justyna przygotowały:
1. Przystawka: roladka faszerowana warzywami, owinięta szynką parmeńską, podana z musem z marchwi i pomidora na bazie serwatki oraz z sosem czekoladowym.
2. Danie główne: udko z kurczaka w marynacie z kawy, podane na musie szpinakowym oraz pierś kurczaka podana na sosie z marynaty kawowej z pierożkami z serc kurzych.
Przygotowane profesjonalne dania dały obydwu naszym grupom przepustkę do kolejnego dnia zmagań tj. 27.02.20 r.
W drugim dniu konkursu sześć najlepszych ekip zmierzyło się z przygotowaniem dania z czterech określonych regulaminem składników tj. skrzydełek lub mięsa drobiowego, orzechów ziemnych, dzikiego brokuła i skorzonery.
Nasze drużyny w Katowicach wykazały się dużą fachowością i wyczuciem smaku. Niewiele zabrakło, aby otrzymali bilet do wielkiego finału.

Jedno jest pewne, z Katowic nasi przedstawiciele wrócili pełni wrażeń i kulinarnych inspiracji. Więcej informacji o konkursie „Bitwa na drobiowe smaki” na: http://bitwanadrobiowesmaki.pl oraz www.facebook.com/bitwanadrobiowesmaki

Józef Bąbol- opiekun drużyn, zdj. arch. szkoły
Zobacz pełną wersję podhale24.pl