18.12.2020, 12:28 | czytano: 1726

Rodzinny konkurs plastyczny „Szopka Bożonarodzeniowa 2020” (zdjęcia)

arch. szkoły
NOWY TARG. Doskonałym autorami świątecznej aury oraz cudownymi twórcami historii narodzin Pana Jezusa w stajence stali się uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 9 wraz z rodzinami, którzy wzięli udział w konkursie „Szopka Bożonarodzeniowa 2020”.
Ilość konkursowych prac oraz różnorodność technik wykonania, a także sposób wykorzystywania rozmaitych materiałów użytych do stworzenia szopek i postaci w niej się znajdujących, przerosły najśmielsze oczekiwania pomysłodawczyni konkursu oraz postawiły jury przez ogromnym wyzwaniem wyłonienia laureatów.
Ideą konkursu było wykonanie szopki, opowiadającej prawdziwą historię narodzin Pana Jezusa w stajence. Kategoria pracy była rodzinna, więc uczniowie mogli współtworzyć pracę z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami, a nawet chętnym wujostwem. Forma pracy musiała być przestrzenna według dostępnych materiałów i pomysłowości wykonawców.
Odwiedzając hol główny placówki, w którym umieszczona jest wystawa konkursowych szopek, można z całą pewnością stwierdzić, że inicjatywy i pomysłowości autorom prac nie zabrakło. Szopki bowiem w rzeczywisty sposób opowiadają historię narodzin w Betlejem, a różnorodność materiałów, którymi są wykonane wprawiają o podziw nad pracowitością oraz kunsztem artystycznym wykonawców. W tej niesamowitej betlejemskiej krainie są szopki z drewna, rolek papieru, styropianu, gałęzi, waty, słomy, łupinek pistacji, czy kartonu pokrytego kaszą. Jedna piękniejsza od drugiej, a każda niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju. Ich dachy zdobią anioły, śnieżne płatki i papierowe gwiazdy, a migocące światełka zapraszają do środka, tworząc ten jedyny, niepowtarzalny dla tego dnia nastrój. Baczny obserwator chce zatrzymać się i spojrzeć co się dzieje w środku. A to właśnie tutaj rozgrywa się piękna historia, która przenosi nas kilka tysięcy lat wcześniej… Szopki bowiem wypełnione są biblijnymi postaciami: Dzieciątka Jezus, Matki Bożej, Św. Józefa, aniołów, pasterzy, trzech królów oraz zwierząt, obecnych podczas narodzin Najwyższego. Rozmaitość materiałów użytych do wykonania elementów jest imponująca. Spotkamy tutaj postaci z masy solnej, plasteliny, włóczki, drewna, porcelany, bibuły, makaronu, waty, a nawet patyczków do uszu. Oglądając wystawę ma się wrażenia uczestniczenia w historii tych niezwykłych narodzin sprzed tysiąca lat. Szopki zapraszają do środka, proszą o zatrzymanie się nad religijnych sensem świąt, a także są symboliczną wskazówką wspólnego rodzinnego tworzenia, jakże cennego w dzisiejszej dobie.

W czwartek 17 grudnia, w obecności dyrektor mgr Ewy Barczak odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla laureatów konkursu.

- Nagroda dla Magdaleny Kaszuby- praca wykonana z pomocą wujka: profesjonalnego artysty pana Andrzeja Ferenczaka.
- I Miejsce: Jakub Szpórnóg, Kacper Zasadni, Marcin Łojek
-II Miejsce: Martyna Łaś, Ewelina Połomska, Gabriela Biernat
-III Miejsce: Jóżef Ciężczak, Małgorzata Handzel, Katarzyna Budzyk, Marcel Wyrzykowski
Wyróżnienia:
-I stopnia: Wojciech Kalata, II stopnia: Piotr Piekarczyk, III stopnia: Dominik Szczęch oraz wyróżnienia dla: Sebastian Demski, Kazimierz Żuwała, Katarzyna Sulka, Katarzyna Tokarczyk, Basia Siedlarz.

Laureatom konkursu, zarówno tym nagrodzonym, jak i wyróżnionym składamy serdeczne gratulacje. Istnieje powiedzenie, że święta mamy w sercu. Możemy z całą pewnością stwierdzić, że to serce to świąteczne serce, którym Państwo podzieli się z nami, tworząc Szopki Bożonarodzeniowe przyczyniło się do powstania wyjątkowego świątecznego klimatu naszej Placówki. Dziękujemy za tak liczny udział w konkursie, za pomysłowość, inicjatywę, za zaszczepianie u dzieci pracowitości oraz wdrażanie ich do kultywowania jakże pięknej bożonarodzeniowej tradycji. Jesteśmy wdzięczni na każde Wasze dzieło, poświęcony czas i świadomość, że tylko wspólne działania przynoszą tak wspaniałe rezultaty. Do gratulacji i życzeń świątecznych dołącza się Dyrektor Galerii Sztuki „Jatki” Pani mgr Anna Dziubas.
Szczególne podziękowania należą się darczyńcom nagród, które są uhonorowaniem i wyrazem wdzięczności dla trudu podjętego przez wykonawców prac konkursowych. Dziękujemy:
- Fundacji Na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom SOSW Nr 1 w Nowym Targu;
- Radzie Rodziców;
- Państwu Natalii i Bartłomiejowi Waksmundzkim;
- pani Edycie Szcząchor;
- pani Zofii Bobik;
- pani Annie Dąbek;
- siostrze Bazylii z Białki Tatrzańskiej;

Organizatorami konkursu „Szopka Bożonarodzeniowa 2020” były Agnieszka Przetacznik, Agata Majewska, Renata Maciaszek i Iwona Kurowska.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl