30.03.2021, 20:59 | czytano: 902

Spotkanie z etnografią w II LO w Nowym Targu

arch. szkoły
19 marca 2021 roku miało miejsce pierwsze spotkanie z cyklu „Bliżej literatury” zorganizowane w II LO w Nowym Targu w ramach projektu Booktrailer Film Festival.
Ze względu na sytuację pandemiczną odbyło się ono online. Gościem licealistów była mocno związana z naszym regionem dr Katarzyna Ceklarz. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas humanistycznych, a rolę moderatorów pełnili uczniowie klasy II i.
Dr Katarzyna Ceklarz jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie etnologii i antropologii kulturowej. Jest także socjologiem i wykładowcą Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu. Naukowo zajmuje się etnografią i historią, regionalizmem, kulturą i tradycją Podtatrza, magią i przedchrześcijańskimi wierzeniami, a także historią muzealnictwa regionalnego.

Prowadzący spotkanie licealiści przedstawili dr Ceklarz, a następnie zgodnie z ideą festiwalu skupili się na jej publikacjach. Anonsowane przez gospodarzy teksty omawiane były szerzej przez autorkę. Dr Ceklarz z pasją badacza opowiadała kolejno o takich publikacjach jak: „Babcyne korole. Z etnografii południowej Polski”, „Czary góralskie. Magia Podtatrza i Beskidów Zachodnich” (napisanych wspólnie z U. Janicką – Krzywdą), „Karpaty pełne czarów” ( opracowane wspólnie z R. Kowalskim), „Kultura ludowa Górali Żywieckich” (praca zbiorowa pod redakcją K. Ceklarz i B. Rosiek), periodyk „Zeszyty Rabczańskie” (projekt Stowarzyszenia Kulturowego Gościniec), słownik etnografów „Etnografowie i ludoznawcy polscy” (V i VI tom pod redakcją K. Ceklarz i J. Święcha), „Sebastian Flizak (1881-1972). Ludoznawca i etnograf na tle swojej epoki”, „Złote lata Rabki-Zdroju” (K. Ceklarz, J. Ceklarz, J. Gaweł, P. Kuczaj, H. Urbanowski) i wreszcie ostatniej adresowanej do najmłodszego czytelnika czyli „Księga babiogórskich opowieści”.

Dla młodych ludzi było to niezwykle cenne doświadczenie. Nie tylko na nowo spojrzeli na swoją małą ojczyznę, odkryli, że najbliższa okolica może stać się przedmiotem zainteresowania, ale zobaczyli również, jakie efekty może przynieść połączenie ciężkiej pracy i pasji.

źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl