16.06.2021, 09:37 | czytano: 493

Mini wykłady o sprawach maxi - nowotarżanie i zakopiańczycy w III Powstaniu Śląskim

arch. szkoły
W związku z obchodami 100-lecia III Powstania Śląskiego, Absolwent I Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu, pasjonat historii - Arkadiusz Stefaniak-Guzik przybliżył tę kartę historii Społeczności Goszczyńskiego.
Szczególnie pochylił się nad Mieczysławem Różańskim i Jerzym Lgockim - Uczniami C.K Gimnazjum w Nowym Targu, którzy brali udział w III Powstaniu Śląskim. Prelegent opowiedział również o innych wybitnych Postaciach, związanych z Podhalem i biorących udział w tym powstaniu m.in: Wojciechu Korfantym, jednym z Ojców Niepodległości, którego związki z Zakopanem nie są powszechnie znane. Wielka walka Korfantego o włączenie Górnego Śląska w obszar Rzeczpospolitej, umiłowanie ojczyzny, języka polskiego, obrona wiary i wartości chrześcijańskich, zasługują na szeroką promocję, zachowanie oraz przekazanie przyszłym pokoleniom.
„Górnego Śląska nie damy! Taka jest wola całej ludności Podhala”.

Arkadiusz Stefaniak-Guzik wnikliwie omawiając życiorysy Powstańców Śląskich pochodzących z Nowego Targu i Zakopanego, z pasją i zaangażowaniem przekazał licealistom te prawdy, z których wszyscy jesteśmy dumni.

Dokumenty pochodzą z Muzeum Tatrzańskiego a Sztandar krakowskiej grupy Związku Powstańców Śląskich jest obecnie własnością Pana Arkadiusza Stefaniaka - Guzika

źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl