13.07.2021, 16:16 | czytano: 1124

Za upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej – nagrody I stopnia dla dwóch kadeckich zespołów

arch. szkoły
NOWY TARG. XII edycja organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Muzeum Katyńskim ogólnopolskiego konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”, najwyższe laury, czyli nagrody I stopnia, przyniosła dwom kadeckim zespołom z mundurowego LO w Nowym Targu.
Oba zespoły, pracujące pod opieką merytoryczną majora Krzysztofa Tekiela, znalazły się wśród dziesięciu ekip z całej Polski uhonorowanych najwyższą nagrodą. Jest nią zagraniczny wyjazd edukacyjny do miejsc związanych z katyńską zbrodnią. Wszystkich prac na konkurs nadesłano 80.
Zadaniem uczestników było, jak zwykle, stworzenie strony z rodzinnego albumu, poświęconej konkretnej ofierze tego mordu. Wymagało to opracowania koncepcji plastycznej pracy, ale również dużego zaangażowania w poszukiwanie informacji o wybranej przez siebie postaci. Zbierając informacje, zespoły zarówno sięgały do książek, jak i spotykały się z rodzinami ofiar. W ten sposób zdobywały nieznane do tej pory pamiątki, zdjęcia i informacje.


Jeden zespół – w składzie Julia Błażusiak i Karolina Hryc – zajął się postacią Franciszka Bednarskiego, a drugi – w składzie Angelika Ciesielka i Samanta Zachwieja – sporządził kartę poświęconą Antoniemu Zachwiei.

Konkursowe jury nie szczędziło wyrazów uznania i podziękowania uczestnikom z różnych części kraju, bo wszyscy oni musieli wykonywać swoje dzieła w trudnym, pandemicznym czasie. Podkreślało też, że tegoroczne prace odznaczają się szczególną starannością i dokładnością wykonania.

źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl