07.09.2021, 19:06 | czytano: 1443

IPN-owskie konkursy – oby tego roku były równie szczęśliwe. Dwa zespoły w gronie laureatów „Żołnierzy w służbie historii”

arch. szkoły
NOWY TARG. Biorąc udział w dwóch pierwszych edycjach ogólnopolskiego, IPN-owskiego konkursu „Żołnierze w służbie historii”, kadeci z Prywatnego LO dla Młodzieży wywalczyli sobie miejsca w gronie laureatów i wyjazdy edukacyjne do Niemiec i do Włoch, śladami drugiego korpusu polskiego armii gen. Władysława Andersa. Trzecia edycja również przyniosła im zasłużone laury.
Konkurs „Żołnierze w służbie historii” - organizowany przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej oraz Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej – ma na celu zainteresowanie młodzieży klas mundurowych o profilu wojskowym najnowszą historią Polski, zwłaszcza historią oręża polskiego w XX wieku oraz wkładu wojska w budowę niepodległego i niezależnego Państwa.
I edycja tego konkursu dedykowana była „bohaterom września 1939 roku”, a zadaniem uczestników było odszukanie osób biorących udział w wydarzeniach z września ‘39 roku i przeprowadzenie wywiadu z nimi lub z członkami ich rodzin. II edycja miała na celu upamiętnienie postaci żołnierzy, którzy pełnili służbę w strukturach militarnych polskich organizacji wojskowych, przyczyniając się do budowania niezależnej państwowości w okresie II RP. Kadeci – jak zwykle pod opieką merytoryczną majora Krzysztofa Tekiela – zajęli się postaciami majora kawalerii Tadeusza Adama Nowakowskiego, który zginął w 1940 roku z rąk NKWD w Charkowie i ocalałego z Katynia Stanisława Swianiewicza.


W III edycji konkursu udział brały dwa zespoły.
Pierwszy stanowili uczniowie z klasy I (obecnie II) Anastazja Czubernat, Karolina Hryc i Gabriel Zontek, którzy dotarli do rodziny gen. Stanisława Hallera. Tak powstały wywiad i film z wnuczką siostry generała, Panią Józefą Rościszewską.



Drugi zespół, w składzie: Julia Komperda, Wiktoria Nowak, Aleksandra Strama (wszystkie z klasy II, obecnie III) zajął się postaciami trzech braci, którzy są ofiarami zbrodni katyńskiej. To Edmund Moenke, Lucjan Menke i Wacław Wicherkiewicz.


Oba zespoły znalazły się w ścisłym gronie laureatów III edycji konkursu, ale – ze względu na zagrożenia epidemiczne – nie będą już miały szans wzięcia udziału w edukacyjnym wyjeździe. Laureaci otrzymali natomiast w nagrodę cenne wydawnictwa książkowe.


źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl