28.12.2021, 06:31 | czytano: 903

Zakup nowego dywanu – czym się kierować? (art. sponsorowany)

Dywany cieszą oko i dodają wnętrzu przytulności. Jednak poszczególne modele różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale także właściwościami użytkowymi, takimi jak miękkość, łatwość czyszczenia, odporność na wilgoć czy promieniowanie UV
Skąd wiadomo, jaki dywan wybrać? Poza indywidualnymi preferencjami domowników należy wziąć pod uwagę wielkość, stylistykę i przeznaczenie pomieszczenia, które dywan będzie zdobić.

Rozmiar, kolor i kształt dywanu
Punktem wyjścia do kupienia dywanu jest oszacowanie potrzebnego rozmiaru. Istotny jest nie tylko metraż podłogi, ale też rozkład mebli – albo powinny one w całości stać na dywanie albo wcale na niego nie nachodzić. Kolejny krok to wybór odpowiedniego kształtu: jeśli nie masz sprecyzowanej koncepcji, postaw na najprostsze rozwiązanie, czyli dywan prostokątny. Co do kolorystyki, to ogólna zasada jest taka, że pokrycie podłogowe powinno współgrać z elementami już istniejącego wystroju i powielać dotychczas wykorzystane barwy.
Zupełnie inne dywany wybiera się do salonów niewielkich oraz przestronnych. Posiadacze małej przestrzeni dziennej powinni unikać ciemnych oraz wzorzystych pokryć podłogowych, które optycznie pomniejszają pomieszczenie. Takiego ryzyka nie ma w przypadku dużych salonów z kuchnią. Aby uzyskać efektowną aranżację, wystarczy podzielić otwartą przestrzeń na strefy, używając do tego celu kilku mniejszych dywanów.

Tworzywo naturalne czy syntetyczne?
Dywany wykonane z materiałów naturalnych wyglądają stylowo, zapewniają doskonałą izolację termiczną i komfort chodzenia, w dodatku są całkowicie biodegradowalne, więc przyjazne środowisku naturalnemu. Co więcej, znana z właściwości prozdrowotnych wełna tworzy w pomieszczeniu swoisty mikroklimat, regulując wilgotność powietrza oraz neutralizując szkodliwe dla samopoczucia pole elektromagnetyczne wytwarzane przez sprzęt RTV. Z drugiej strony, materiał ten ulega pyleniu, jest dość wymagający w czyszczeniu i źle znosi dłuższy kontakt z wodą.
Ze względu na doskonałe właściwości praktyczne, niższą cenę i szersze zastosowanie dużą popularnością cieszą się pokrycia podłogowe z tworzywa sztucznego. Są one łatwiejsze w pielęgnacji (dzięki właściwościom antyelektrostatycznym odpychają kurz), zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów i lepiej radzą sobie z wilgocią czy zalaniem. Najbardziej trwałe są tekstylia wykonane z poliestru i polipropylenu, ale można także zdecydować się na imitujący wełnę akryl lub do złudzenia przypominającą jedwab wiskozę.

Gęstość i waga runa dywanu
Większość dywanów ma gęstość w granicy 100-500 tysięcy pęczków na metr kwadratowy, jednak zdarzają się też modele, w przypadku których parametr ten sięga nawet 2,5 miliona. W dużym uproszczeniu – im większa liczba pęczków, tym lepiej. Czasem jednak istnieją od tej reguły odstępstwa, na przykład przędza wełniana jest stosunkowo gruba, dlatego wykonane z niej dywany mogą mieć doskonałą jakość przy niewielkiej gęstości. Aby nie popełnić błędu w ocenie, należy więc zawsze porównywać ze sobą dywany z tego samego materiału.
Kupując dywan, warto również zapoznać się z jego wagą całkowitą podawaną w kilogramach na metr kwadratowy. Cięższe pokrycie podłogowe może sprawiać trudności w transporcie czy podczas trzepania, ale za to będzie lepiej przylegać do podłogi, minimalizując ryzyko potknięcia się.

Dywan z runem czy tkany na płasko?
Ze względu na rodzaj runa dywany dzieli się na cięte i pętelkowe. Jeśli te drugie mają dodatkowo zwartą strukturę, są to tak zwane dywany tkane na płasko, inaczej sznurkowe. Ich brak miękkości i minimalistyczne wzornictwo rekompensuje wyjątkowa wytrzymałość oraz łatwość utrzymania w czystości. Dywany sznurkowe nie ścierają się ani nie odkształcają pod ciężarem mebli czy udeptywania, dlatego świetnie nadają się do pomieszczeń intensywnie użytkowanych.
Zupełnie inne zastosowanie mają dywany z długim, ciętym runem typu shaggy. Tego typu pokrycia podłogowe są miękkie i miłe w dotyku, pięknie się prezentują i mogą mieć efektowne trójwymiarowe wzory, ale trzeba się liczyć z tym, że ich odkurzanie wymaga cierpliwości, a włosie z czasem się ugniata. Z tego powodu dywany strzyżone polecane są najczęściej do sypialni bądź strefy wypoczynkowej w salonie.

Zakup dobrego jakościowo dywanu to spory wydatek, nie ma więc sensu podejmować w tej kwestii pochopnej decyzji. Jeśli nadal masz jakieś wątpliwości, doradcy klienta z krakowskiego salonu z dywanami Arte z przyjemnością je rozwieją. Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji i konsultacji z fachowcami!

Dywany i wykładziny Arte Kraków
ul. Opolska 12a, 31-323 Kraków
tel. 12 400 01 40
mail: arte-ko@arte.pl
Godziny otwarcia:
Pn. 10:00 - 19:00
Wt. 10:00 - 19:00
Śr. 10:00 - 19:00
Cz. 10:00 - 19:00
Pt. 10:00 - 19:00
Sb. 10:00 - 15:00
Nd. Nieczynne
Zobacz pełną wersję podhale24.pl