29.04.2022, 10:11 | czytano: 1300

Kadeci w KL Auschwitz - lnigdy więcej ludobójstwa (zdjęcia)

arch. szkoły
NOWY TARG. W czasie, gdy z Ukrainy napływają wieści o aktach ludobójstwa i masowych grobach – wszystkie klasy mundurowego LO uczestniczyły w zwiedzaniu KL Auschwitz.
Rozległy teren obozów koncentracyjnych i obozu zagłady; teren działającej przez pięć okupacyjnych lat „fabryki śmierci” to wstrząsający dowód nazistowskich zbrodni na polskich ziemiach i męczeństwa narodów. Wędrówka po miejscu masowej eksterminacji około 1,1 miliona Żydów z całej Europy, a także 140–150 tysięcy Polaków, około 23 tysięcy Romów, około 12 tysięcy jeńców radzieckich oraz ofiar innych narodowości – była dla młodzieży poruszającą lekcją wojennej historii.
Nie mniejsze wrażenie zrobił na niej widok mnóstwa osobistych rzeczy i ubrań zgładzonych więźniów, w tym dzieci, które razem z dorosłymi szły na śmierć.

Obóz Auschwitz pozostanie dla świata bolesnym symbolem terroru i ludobójstwa, miejscem zagłady wielu patriotów i członków ruchu oporu. Zetknięcie z jednym wielkim ich pomnikiem zostanie kadetom w pamięci na zawsze. Patrząc przez ten pryzmat, znacznie mocniej i głębiej przeżywa się też tragedię Ukrainy.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl