11.05.2022, 15:40 | czytano: 1017

Kadeci ślubowali na szkolny sztandar (zdjęcia)

arch. szkoły
NOWY TARG. Kilkuletnia nauka poprzedza dzień ślubowania kadetów - najbardziej podniosły i wzruszający moment w edukacji przyszłych kadr służb mundurowych. Ślubowanie na szkolny sztandar składały tego roku dwa roczniki – klasy pierwsze i drugie. Szkolna uroczystość stała się też pożegnaniem klas trzecich.
Do długiej tradycji Wojska Polskiego nawiązuje treść roty ślubowania, wskazując na ponadczasowe wartości: obowiązek służenia Rzeczypospolitej, szacunek dla munduru i symboli narodowych, honor, godność, sumienność.
Przez kilka lat nauki w klasach o profilu wojskowym, policyjnym i pożarniczym kadeci dojrzewają do roli kadry obronności naszego kraju. Część z nich wybierze kierunek dalszego kształcenia zgodny z przygotowaniem, które zdobyli w istniejącej od 2007 roku nowotarskiej placówce – jedynej szkole mundurowej na południe od Krakowa.

Teraz już trudno wyobrazić sobie miasto, Podhale i patriotyczne uroczystości bez uczniów w czarnych i zielonych mundurach. Godnie reprezentują też oni Szkołę i region na różnych zawodach sportowo-obronnych w całej Polsce, zdobywając wysokie miejsca zwłaszcza w strzelectwie sportowym oraz w sztukach walki i samoobrony.

Jednostką Patronacką Szkoły jest 5 Batalion Dowodzenia w Krakowie-Rząsce. Tam też odbywają się zajęcia teoretyczno-praktyczne. Nad klasami policyjnymi sprawuje patronat Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu. Uczniami klas pożarniczych opiekuje się Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej.

Swoją obecnością zaszczycili szkolną uroczystość przedstawiciele nowo utworzonego Wojskowego Centrum Rekrutacji – ppłk Marek Marcinek i mjr Lucjan Paździo. Nie brakło pełniącego obowiązki komendanta powiatowego PSP bryg. Janusza Barnasia, reprezentującego Komendę Powiatową Policji podinsp. Roberta Stasika ani wizytatora Małopolskiego Kuratorium Oświaty – Bronisława Stocha, także emerytowanego dyrektora PLO – Władysława Hnatika. Z 5 Batalionu przyjechał st. sierż. Paweł Oliwa.

W tym mocno przeżywanym przez kadetów momencie towarzyszyli im rodzice. Trzecioklasiści dziękowali swoim nauczycielom i dyrekcji Szkoły, a sami odbierali życzenia na dalszą życiową drogę.
Pucharowe i rzeczowe nagrody wraz ze świadectwami ukończenia nauki otrzymali laureaci konkursów historycznych, literackich i recytatorskich oraz zawodów sportowych.

Uroczystość kończyły pokaz walki i samoobrony, również wiązanka piosenek w wykonaniu szkolnej grupy wokalnej, dedykowana odchodzącym trzecioklasistom. Wychowującą w duch patriotycznym placówkę opuszczą oni z wpojonymi wartościami, ale też z pamięcią wszystkiego, co przeżyli na obozach kondycyjnych, wycieczkach, spotkaniach z niezwykłymi ludźmi, czy podczas społecznej i charytatywnej pracy.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl