07.06.2022, 08:21 | czytano: 1321

Jubileusz 50-lecia nadania imienia K. Przerwy- Tetmajera szkole w Łopusznej (zdjęcia)

arch. szkoły
ŁOPUSZNA. W Szkole Podstawowej miejsce uroczyste wydarzenie związane z jubileuszem 50-lecia nadania placówce imienia Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz przekazaniem sztandaru.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 8.45. Przy dźwiękach kapeli góralskiej uczestnicy ruszyli spod szkoły do kościoła pw. Świętej Trójcy w Łopusznej.
O godzinie 9.00 rozpoczęła się msza święta, którą koncelebrowali proboszcz parafii ksiądz Kazimierz Foltyn oraz były proboszcz - ksiądz kanonik Jerzy Raźny. W Eucharystii uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście. Podczas mszy świętej miało miejsce także poświęcenie sztandaru.

Dalszy ciąg uroczystości przebiegał w murach szkoły. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych i odśpiewaniu hymnu państwowego prowadzący uroczystość Robert Plewa poprosił o zabranie głosu dyrektor szkoły - Dorotę Chowaniec. Powitała ona licznie zgromadzonych gości, wśród których byli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, lokalnej społeczności oraz instytucji oświatowych, kulturalnych, a także stowarzyszeń i fundacji współpracujących ze szkołą. Władze państwowe reprezentowali senator Rzeczypospolitej Polskiej Jan Hamerski, poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej Anna Paluch. Władze oświatowe reprezentowała Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak, a władze samorządowe wójt Gminy Nowy Targ - Jan Smarduch.

Dyrektor w swoim przemówieniu wyraziła wdzięczność wszystkim osobom, które fizycznie, emocjonalnie i duchowo miały i mają swój udział w budowaniu instytucji, jaką jest nasza szkoła. Podkreśliła, że patron szkoły nieustannie uczy nas wrażliwości na piękno ziem górskich, a jednocześnie inspiruje do suwerenności, myślenia i odwagi w wyrażaniu siebie. Są to wartości, których wagę dostrzegał także ks. prof. Józef Tischner-inicjator pomysłu na patronat K. Przerwy-Tetmajera nad naszą szkołą. Następnie głos zabrali zaproszeni goście, w tym Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak, która powiedziała, że progi tej szkoły opuściły tysiące absolwentów, wystawiających jak najlepsze świadectwo swoim pedagogom oraz, że nadal wychodzić będzie wielu ludzi doskonale wykształconych i wychowanych w duchu umiłowania i służby Ojczyźnie, w duchu rzetelnej nauki i pracy, uczciwości i honoru, szacunku do tradycji i każdego człowieka. Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie sztandaru dyrektor Dorocie Chowaniec przez przedstawicieli Rady Rodziców, która następnie przekazała go w ręce uczniów. Prowadząca uroczystość Grażyna Rogal zaprezentowała awers i rewers sztandaru. Później uczniowie naszej szkoły złożyli ślubowanie na otrzymany sztandar. Tę część uroczystości zakończyło przedstawienie sylwetki Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz przybliżenie krótkiej historii szkoły przez uczennice klasy ósmej.

Kontynuację opowieści o barwnym życiu patrona szkoły-piewcy Tatr i Podhala stanowiło przedstawienie, którego scenariusz napisała Małgorzata Gromada, a o scenografię oraz oprawę muzyczną zadbała Izabela Ambroż. Zgromadzeni na uroczystości najpierw przenieśli się do czasów dzieciństwa małego Kazia, następnie do czasów jego młodości, sławy, ale i obecności K. Przerwy-Tetmajera na najsłynniejszym młodopolskim weselu.
Doskonały występ uczniów spotkał się z wielkim aplauzem przybyłych gości, uczniów, nauczycieli i rodziców. Dyrektor Chowaniec podziękowała wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej wielkiej i ważnej dla nas uroczystości.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl